امروز جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶
۱۰:۰۹:۴۵ - یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عضو هیات مدیره انجمن علمی آموزش و پرورش تطبیقی" در گفتگو با دانا:
همسر اوباما از حضور در یک برنامه کودک افتخار می‌کند
در اکثر نقاط دنیا بهترین و قویترین افراد را در حوزه کودک و نوجوان می‌گمارند اما در ایران متاسفانه اکثریت افرادی که در این حوزه مسئولیت اجرایی دارند، از تخصص و سوادی کافی برخوردار نیستند.

886124
به گزارش بجستان نیوز، علیرضا رحیمی کارشناس امور تربیتی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛، با انتقاد به نداشتن متولی در امور تربیتی کودک و نوجوان گفت: برای ارزیابی باید یک تحقیق جامع الطراف علمی و  مناسبی وجود داشته باشد که متأسفانه چنین چیزی موجود نیست، اما بر اساس مشاهدات می‌توان گفت که در حوزه تربیتی برای کودک و نوجوان، محور، قائده و روال مشخصی وجود ندارد  و از طرفی یک فرد یا سازمانی متولی این امور نیست.

وی ادامه داد: نداشتن متولی و سازمانی معقول، باعث می‌شود که افراد در این حوزه دقیقاً نمی‌دانند که چه کاری انجام دهند برای همین مجبور می‌شوند که به فعالیت های تقلیدی دست بزنند. از طرفی دیگر اگر هم افرادی توانایی و دغدغه امور تربیتی داشته باشند ناخود آگاه درگیر مشکلات مالی و کمبودها می‌شوند.

استاد دانشگاه بین المللی جامعه المصطفی گفت: بزرگترین مشکل در امور تربیتی افراط و تفریط است. برای نمونه بسیاری از مهد کودک ها کودکان را به سمت رقص‌ و شنای مختلط می‌برند و گروهی دیگر بدون تدبر و برنامه ریزی، ذهن کودکان را از مفاهیم قرآنی که متناسب با سن کودکان نیست لبریز می‌کنند.

رحیمی افزود: متاسفانه حتی برخی از ارگان های مذهبی و دغدغه مند هم وقتی می‌خواهند در حوزه مهد کودک ها گامی بردارند از افرادی نابلد و کم توان به عنوان مربی استفاده می‌کنند و از ان طرف سازمان‌های حمایت کننده خصوصی و دولتی هم بیشتر به  دنبال اهداف مالی و یا  دنبال اهداف غیر تربیتی در مهد کودک ها هستند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی آموزش و پرورش تطبیقی گفت: در حوزه رسانه و کودک متأسفانه هیچ سیستم نظام مندی نداریم و اگر هم کاری شایسته دراین حوزه اتفاق می‌افتد به خاطر خلاقیت و دانش افراد است نه به خاطر مدیریت یک مجموعه، چرا که ما در حوزه کودک و رسانه، هیچ استراتیژی مشخصی نداریم.

این کارشناس امور تربیتی ادامه داد: در عصر جدید با حضور رسانه های نوظهور مانند تلفن همراه، اوضاع تربیتی بسیار دشوار شده است برای آنکه که هیچ صاحب و متولی ندارد، ما باید بفهمیم که کودکان ما در عصری تربیت می‌شوند که رسانه ها آن دیوار ندارد برای همین باید سواد رسانه ای و بصیرت خود را افزایش دهیم.

مدیر موئسسه مطالعاتی نهج البلاغه گفت: یکی از اشتباهات ما در حوزه رسانه این بود که گمان کردیم با افزایش تعداد شبکه‌های تلویزیون می‌توانیم با غرب مقابله کنیم در حالی که این رویه صحیح نیست

علیرضا رحیمی گفت: برنامه کودکی در تلویزیون آمریکا به نام Sesemi street پخش می‌شود که خانم اوباما در  یک برنامه آن که با موضوع پرورش گل و گیاه بود، شرکت می‌کند و این را به عنوان یکی از افتخارات خود عنوان می‌نماید. برنامه های این شبکه آنقدر پر محتوا است که در بسیاری از رسانه های نقد و تحلیل در قالب مقاله و کتاب در باره این برنامه منتشر شده است.

وی ادامه داد: در اکثر نقاط دنیا بهترین و قویترین افراد را در حوزه کودک و نوجوان می‌گمارند اما در ایران متاسفانه اکثریت افرادی که در این حوزه مسئولیت  اجرایی  دارند، از تخصص و سوادی کافی برخوردار نیستند.

مدیر پروزه دین رسانه و کودک، افزود: تنها راه چاره آن است که افراد متخصص در این حوزه به روشنگری بپردازند و با هم مجتمع شوند و از طرفی دیگر رسانه ها در یک فضای دموکراتیک آگاهی های لازم را بدهند دقیقا همانند قضیه طراحی لباس های المپیک که با فشار رسانه ها خوشبختانه تغییراتی در آن صورت گرفت.

عضو هیات مدیره انجمن علمی آموزش و پرورش تطبیقی،گفت: سه جریان آسیب‌زا در حوزه کودک و نوجوان وجود دارد. دسته اول افرادی هستند که با خامی و بی تجربگی و فارغ از تخصص فعالیت می‌کنند، دسته دوم افرادی هستند که با شیادی و پول پرستی و منفعت طلبی فعالیت می‌کنند و دسته سوم کسانی هستند که موضع سکوت و بی تفاوتی را در حوزه کودک و نوجوان پی گرفته اند.

 وی با انتقاد از سیستم آموزش و پرورش گفت: به نظر بنده در همه دولت ها همه مدیران آموزش و پرورش باید بازخواست شوند، چرا که هر کدام با برخی از اقدامات غیر علمی باعث آسیب های جدی به سیستم آموزشی زدند.

رحیمی گفت: وقتی در طی سی‌روز مجوز مهد کودک به فردی که در این حوزه تحصیلاتی نداشته می‌دهند، نباید انتظار داشته باشیم که در این حوزه اتفاق مبارکی صورت بگیرد. از آن طرف بسیاری از مراکز اموزشی و مدارس خوب به علت عدم مدیریت درست و امکانات مالی دچار بحران و تعطیلی می شوند.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب