امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
۲۰:۰۳:۵۴ - یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیرکل کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی:
۸۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی هیچ گونه مهارتی ندارند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی در کارگروه تخصصی اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان بجستان گفت: ۸۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی هیچ گونه مهارتی ندارند سازمان آموزش فنی حرفه ای در رستای مهارت افزایی و اعتماد به نفس سال گذشته ۳۸۰۰ نفر را در قالب استاد شاگردی آموزش داد.

به گزارش بجستان‌نیوز، ظهر امروز اولین نشست اعضای کارگروه تخصصی اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان بجستان سال ۹۷ با حضور مدیرکل اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در سالن اجتماعات فرمانداری بجستان برگذار شد.

حسین ابراهیمی فرماندار شهرستان بجستان در این نشست ضمن تاکید بر حمایت از کالای ایرانی به وضعیت جغرافیایی شهرستان بجستان پرداخت و اظهار کرد: وظیفه ماست برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و تقویت اشتغال از کالای ایرانی حمایت کنیم.

وی در ادامه به ارائه گزارش فعالیت حوزه اشتغال شهرستان در سال ۹۶ پرداخت و اذعان کرد: در سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه اشتغال در شهرستان بجستان رقم خورد و اولین طرح مشارکتی کشور که در سال ۹۵ کلنگ زنی شده بود و پس از یک سال با ایجاد اشتغال برای ۲۰ نفر آغاز به کار کرد. و همچنین صنایع بسته بندی ارفعی نیز اشتغال برای ۳۰ نفر را در سال ۹۶ و بصورت مستقیم در این شهرستان ایجاد کرد.

ابراهیمی ضمن ارائه گزارشی از اعتبارات سال ۹۶ در حوزه تولید اشتغال در شهرستان بجستان عنوان کرد: اعتبارات حوزه مشاغل خانگی در سال ۹۶ مبلغ ۷۱۰ میلیون تومان بود که جدا از جذب کل مبلغ موفق شدیم ۲۰۰ میلیون تومان نیز از محل شناور استان در این خصوص جذب داشته باشیم.

وی ادامه داد: کمیته امداد امام خمینی ره نیز حدود ۴میلیارد و۵۰۰ میلیون تومان اعتباردرحوزه اشتغال داشت که با کمک کارگروه اشتغال شهرستان و بانکهای عامل ۱۰۰ درصد اعتبارات فوق جذب و توزیع شد ، اعتبارات بهزیستی نیز ۵۸۵ میلیون تومان بود که با توجه به جذب ۱۰۰ درصد اعتبارات سال ۹۶ خود مبلغ ۵۰ میلیون تومان دیگر از محل شناور هم جذب و توزیع شد و در مجموع در بهزیستی نیزسال ۹۶ اعتبارات اشتغال به ۶۳۵ میلیون تومان رسید. در حوزه مهارت آموزی نیز با توجه به سهم ۴۰ نفری شهرستان با تلاش فنی وحرفه ای عملکرد شهرستان به ۱۲۵ درصد رسید

ابراهیمی اذعان کرد: علاوه بر اعتبارات فوق با سفر ریاست محترم شعب بانک ملی به شهرستان بجستان در پایان سال ۹۶ تعداد ۹ طرح متقاضی تسهیلات از محل منابع داخلی بانک ملی به بانک معرفی شده است که تاکنون دو طرح موفق به دریافت تسهیلات شدندو هفت طرح دیگر در مرحله تکمیل پرونده ها بوده که نیاز به تسریع در این بخش است وهم متقاضی وهم بانک باید در این خصوص پیگیری وهمکاری لازم را داشته باشند.

فرماندار بجستان به سهم شهرستان در بخش ایجاد اشتغال روستایی پرداخت و گفت: در سال ۹۶ سهم شهرستان بجستان ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان ازمحل تبصره ۱۸ اشتغال فراگیر و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در اشتغال روستایی است که با توجه به مهلت جذب اعتبار تا نیمه اردیبهشت پرونده افرادی که از طریق سامانه کارا ثبت نام نمودند توسط دستگاههای اجرایی مربوطه در حال بررسی است و۱۰  پرونده نهایی شده در هفته آینده به بانک معرفی خواهند شد.

 

وی گفت از مجموع ۱۶۰ هزار شغل هدف گذاری شده در استان سهم شهرستان بجستان ۸۵۸ شغل بوده که تا کنون برابر آمار روز سامانه رصد تاکنون ۷۴۷ نفر ثبت این سامانه شده وعلاوه برآن نیز مواردی وجود دارد که در سامانه ثبت نگردیده اند.

 

ابراهیمی در ادامه از محدودیتهای موجود در توزیع اعتبارات مذکور از جمله محدودیت زمانی بررسی طرحها و پرداخت اعتبارات، محدودیت رسته ها و عدم پوشش برخی تقاضاها از جمله حوزه معادن و… ومشکلات مربوط به سامانه رصد و ناچیز بودن اعتبارات اشتغال روستایی انتقاد نمود و گفت: درصد سود وامهای اشتغال فراگیر ( تبصره ۱۸ )انگیزه را کم کرده است و این خود زمینه ای شده است تا استقبال کم شود.

 

محمد سنجری به عنوان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی که مهمان این نشست بودشعار سال را چراغ راهی برای فعالیت های خود و دولت دانست و اذعان کرد: سال گذشته شعار سال بهانه ای شد تا در این منسیر اقدامنات خوبی برداشته شود وریل گذاری هایی صورت گیرد هرچند برنامه ای ابلاغی دیرتر از موعد مقرر اعلام شد اما حرکت خوبی انجام گرفت و امسال نیز مقام معظم رهبری با انتخاب شعار سال این چشم انداز را مشخص کردند.

 

وی ادامه داد: نگاه رهبری به جامعه کارگری و کار آفرینی خاص بود و است و این را در انتخای شعار سال مشخص است و از طرفی حمایت کالای ایرانی باعث ررونق تولید و از طرفی و در ادامه حفظ اشتغال موجود و نهایتا زمینه اشتغال جدید را مهیا میکند.

 

وی ضمن بیان اینکه ۸۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی هیچ گونه مهارتی ندارند، خاطر نشان کرد: سازمان آموزش فنی حرفه ای در راستای مهارت افزایی و در قالب استاد شاگردی برای بالا بردن مهارت و اعتماد به نفس برای استان خراسان رضوی ۳۸۰۰ نفر دیده شده بود که عملکرد ۹۵٫۵ درصدی را در این استان شاهد بودیم و همچنین شهرستان بجستان خه جز برترین ها در استان در اجرای این طرح بودند عملکرد ۱۳۰ درصدی داشت که جای تقدیر دارد.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب