امروز یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
۱۶:۰۰:۵۳ - جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
امام جمعه یونسی:
۲۲ بهمن بزرگترین سرمایه معنوی است
امام جمعه یونسی گفت: شرایط داخلى و خارجى، اهمیت حضور مردم را در راهپیمایى ۲۲ بهمن صدچندان مى‏کند، اگر تا دیروز حضور ملت ما براى دلگرمى ملت فلسطین و لبنان بود، امروز چشم ملت‏هاى یمن، عراق، سوریه، مصر، لیبى، تونس، بحرین و… به ماست. به عبارت دیگر ۲۲ بهمن براى آن‏ها بزرگ‏ترین سرمایه معنوى است.

به گزارش بجستان‌نیوز، حجت الاسلام سیدمحمدحسن سجادی زاده امام جمعه یونسی در خطبه ای نماز جمعه این هفته ضمن دعوت مردم به شرکت در راهپیمای ۲۲ بهمن اظهار کرد: در بین نعمتهای الهی که به انسان ارزانی شده حق آزادی از برترین آنها است، نعمتی که قدر و منزلتش به درستی درک و فهم نمی گردد، مگر زمانی که انسان در بند و حبس گرفتار شود.

 

 

امام جمعه یونسی به آیه ۶ سوره  ابراهیم پرداخت و اذعان کرد: دو نوع آزادی داریم مطلق و مشروع، مطلق یعنی بدون قید بند، بی حد و مرز البته بی حد نبودن آزادی امری است که مورد پذیرش همه عقلا می باشد، حتی در میان اندیشمندان غربی نیز اعتقاد به آزادی مطلق وجود ندارد اساساً آزادی مطلق با عقل سلیم و منطق بشری مغایر است، آزادی مطلق با فلسفه ضرورت زندگی جمعی بشر مغایرت دارد.

 

 

وی ادامه داد: زندگی جمعی و مدنی، مستلزم وجود برخی محدودیت‏هاست، مثلا راهنمایی و رانندگی، چون انسان اجتماعی است نمی تواند این آزادی مطلق را داشته باشد چون حقوق دیگران پایمال می شود برای همین در هر جامعه ای قوانین اجتماعی سیاسی اقتصادی و…وضع شده، مبارزات در طول تاریخ (انقلابها)برای همین آزادی مطلق مستکبران و زورمندان هر جامعه بود.

 

 

حجت السلام سجادی زاده به آزادی مشروع اشاره کرد و گفت: آزادی مشروع یعنی بشر بتواند در سایه آن به حقوق طبیعی خود دست پیدا کند تا عدالت احسان تقوی ونیکی در جامعه وبین مردم حاکم شود آزادی در محیط اجتماعی، تابع قوانین وضع شده است و در این زمینه جوامع مختلف یکسان هستند، تفاوت در این است که قوانین هر جامعه ای بر اساس چه منبعی، تصویب می شود

 

 

وی ادامه داد: ما یک  نگاه الهی داریم  و در مقابل آن نگاه سکولار است(اومانیستی انسان گرایی) از نگاه الهی، جهان آفریده خدا است ، او نسبت به انسان ها بسیار مهربان است و خواهان خیر و سعادت آنهاست. با توجه به علم بی کران او، خیر و شر انسان را به او می گوید و انسان با پیروی از آموزه های او ، به سعادت ، کمال و خیر می رسد
در سوی دیگر ، در نگاه اومانیستی (انسان گرایانه)، مدار هستی انسان است و تنها بر دانش و خواست او اکتفا می شود .

 

حجت السلام سجادی زاده تصریح کرد: در این فضا هرچه را که انسان بپسندد ، مطلوب است و هرچه را نخواهد، مردود است . البته با توجه به علم و دانش واقعا محدود انسان ها، نتیجه این روش قابل پیش بینی است (اینکه ممکن است به چه ناکجا آبادی بیانجامد) در نگاه دینی، میزان آزادی در قالب اوامر و نواهی الهی، ترسیم می شود.

 

 

وی ادامه داد: برخی امور واجب هستند و برخی حرام و برخی نیز مجاز هستند (اعم از مستحب ، مکروه و مباح) . در این نگاه انسان ها در مورد اوامر و نواهی آزادی ندارند و باید تبعیت کنند و در مورد امور مجاز، آزادند البته، این مسئله در حوزه فردی است.

 

 

امام جمعه یونسی عنوان کرد: در حوزه اجتماعی نیز اموری که در جامعه اسلامی به عنوان قانون ، تصویب می شود ، حدود آزادی خواهند بود و در غیر این موارد ، امور دیگر آزاد خواهد بود ، در نگاه اومانیستی هرکسی آزاد به انجام هرکاری مادامی که آزادی او منجر به محدودیت آزادی فرد دیگر شود  البته روشن است که این سخن به این فراخی نیز مورد قبول نمی تواند باشد .

 

 

وی ادامه داد:  به طور مثال آیا کسی می تواند با خود این قانون ، موافقت نداشته باشد؟ وجه اشتراک این دو نگاه در آن است که هر دو برای محدود کردن آزادی مردم، نیازمند قانون هستند و در هر صورت برای تصویب هر قانونی هم باید موافقت (با واسطه ی ) مردم وجود داشته باشد وجه افتراق آنها نیز در این است که در نگاه دینی، قوانین با توجه به آموزه های الهی که به منبع بی کران علم او متصل اند، وضع می شود. ولی در نگاه اومانیستی ، قوانین تنها بر اساس یافته های بشری و میزان علم او ، وضع می شوند.

 

 

امام جمعه یونسی استقلاب را نشانه آزادی دانست و گفت: جامعه آزاد جامعه ای است که ارتباطش با دیگران بر اساس منافع متقابل شکل گیرد نه به سبب تکیه و وابستگی ،ان گونه که در جوامع ضعیف شاهد آن هستیم

 

 

 

حجت السلام سجادی زاده به ویژگی های مهم انقلاب اشاره کرد و این ویژگی هارا زمینه پیروزی انقلاب داست و تصریح کرد:  اسلامى، مردمى‏ دو خصوصیت و دو ویژگى باعث شکست ابر‏قدرتهاى شیطانى شد بزرگترین ارزش انقلاب؛ اسلامى‏بودن‏، انقلاب عظیم ایران که در نوع خود کم‏نظیر یا بى‏نظیر است، از ارزشهاى بزرگى برخوردار است که بزرگترین آن، مکتبى‏بودن و اسلامى‏بودن آن است.

 

امام جمعه یونسی موفقیت انقلاب را در حضورمردم و از خود دانستن نظام‏ هرچه پیروزى برای این ملت مظلوم – که در طول تاریخ مظلوم بود – عاید شده است، از حضور ملت و همه قشرها است (که) در صحنه‏اند و از این‏که جمهورى اسلامى را از خود مى‏دانند، چنان‏چه از خودشان است.

 

 

وی ادامه داد: حضور همیشگی مردم در صحنه توطئه‏هاى ستمگران و حیله‏گران تاریخ را خنثى، و گرد یأس و درماندگى بر چهره‏هاى منافقین و متحدانشان مى‏پاشد. حضور شما مردم شجاع و با ایمان است که خط اصیل اسلام را بر ایران و به امید خدا بر جهان حاکم خواهد نمود و روشنفکران غرب و شرق‏زده را براى همیشه رسوا مى‏کند.

 

 

سجادی زاده در ادامه محاسن حضور مردم در صحنه اذعان کرد: حضور شما در صحنه، امید این‏را مى‏دهد که نه توطئه‏هاى داخلى موفق بشوند و نه هجوم خارجى بتواند به این ملت آسیب برساند.

 

 

وی ادامه داد: دشمنان ما گمان مى‏کند با توطئه‏هاى مى‏توانند انقلاب شکوهمند این ملت شهیدپرور را به سردى و سستى سوق دهند، غافل از آن‏که قیامى که براى خدا است و نهضتى که بر اساس معنویت و عقیده است، عقب‏نشینى نخواهد کرد.

 

 

امام جمعه یونسی به سخنان امام پرداخت و گفت: اگر ملت ما یک قدم سستى به خودش راه بدهد و عقب‏نشینى کند، نوامیسش، اموالش، جانهاى جوانهایش همه‏اش به باد خواهند رفت. باید با قدرت به پیش برویم و با قدرت با همه کسانى‏که به ما مى‏خواهند تجاوز و تعدى کنند، مبارزه کنیم و زندگى آبرومند نداشتن و زندگى زیر بار بودن، هزار مرتبه از این‏که انسان بمیرد، مردن بر او شرف دارد. ما باید با قدرت بایستیم و هیچ عقب‏نشینى نکنیم.

 

 

سجادی زاده به سخنان مقام معظم رهبری اشاره کرد  و اذعان کرد:  راه حفظ و به‏وجودآوردن دستاوردها؛ نهراسیدن وکوتاه‏نیامدن در مقابل دشمن و مردم ما در تمامى اصول همچون گذشته پشتیبان نظام و انقلاب اسلامى خود هستند. و امسال نیز در راهپیمایى ۲۲ بهمن، حقیقت آمادگى کامل خویش را به جهانیان نشان داد(ه) و واقعاً دشمنان انقلاب را شگفت‏زده (مى‏کنیم) که تا کجا حاضر به فداکارى‏هستیم

 

 

وی ادامه داد: شرایط داخلى و خارجى، اهمیت حضور مردم را در راهپیمایى ۲۲ بهمن صدچندان مى‏کند، اگر تا دیروز حضور ملت ما براى دلگرمى ملت فلسطین و لبنان بود، امروز چشم ملت‏هاى یمن، عراق، سوریه، مصر، لیبى، تونس، بحرین و… به ماست. به عبارت دیگر ۲۲ بهمن براى آن‏ها بزرگ‏ترین سرمایه معنوى است.

 

 

امام سجادی زاده اذعان کرد: راه برون‏رفت از مشکلات کشور پایبندى به راهبردهاى کلان رهبرى است‏ راهبردهایى که هرجا به آن‏ها عمل کردیم از مشکلاتى بزرگ‏تر و جدى‏تر عبور کردیم و هرجا در آن‏ها کوتاهى کردیم یا سستى به خرج دادیم، دشمن‏شاد شدیم، و عبور از موانع با سختى فراوان همراه شد.

 

وی ادامه داد: کشور نیازمند آن است که به‏صراحت و با اعتقاد به مبانى اسلامى و انقلابى پایبند باشیم. مسؤولان نظام باید بدانند که براى حل مسائل کشور باید از استعدادهاى داخلى و توان داخلى بهره ببرند. و خارجیان نه تنها مشکلات کشور را حل نمى‏کنند بلکه حتى چشم امید داشتن به آن‏ها باعث سستى در استفاده از توان داخلى مى‏شود.

 

خطیب جمعه یونسی اعتماد به نیروى جوان و سرزنده ‏و متخصص داخلی‏ را عاملی بر پیشرفت دانشت و اذعان کرد: جوانان یکى از اصلى‏ترین سرمایه‏هاى کشور محسوب مى‏شوند، باید این جوانان را دید، به آن‏ها اعتماد کرد، کارها را به آن‏ها سپرد و از توان کم‏نظیر آن‏ها در جهت حل مشکلات کشور استفاده کرد.

 

سجادی زاده ضمن تاکید به اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتى را جدّى بگیریم. تولید داخلى، منع واردات، جلوگیرى از قاچاق و….. میتواند راهی برای برن رفت مشکلات اقتصادی باشد.

 

وی ادامه داد: کشور نیازمند جهاد و مدیریت جهادى و کار همه‏جانبه و با ایمان و ایستادگى در برابر مشکلات است.  با کار ظاهرسازى و بدون سخت‏کوشى و براى از سر رفع کردن نمى‏توان مشکلات کشور را حل کرد و از معضلات عبور نمود.

 

سجادی زاده به سخنان رئیس جمهور پرداخت اذعان کرد:  وقتى دشمن در مراکز فکر و تصمیم‏سازى نظام نفوذ کند، شیرازه‏ى کار از دست مى‏رود و تصمیم‏ها خلاف مصالح ملى و منافع کشور گرفته مى‏شود و مشکلات به نفع آن‏چه دشمن مى‏خواهد گره مى‏خورد. از رئیس جمهور به خاطر موضع قدرتمند و عزتمندانه در برابر توطئه‏هاى دشمنان به‏ویژه دسیسه‏هاى شیطان بزرگ آمریکا تقدیرمی کنیم.

 

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب