امروز دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶
۹:۲۲:۱۸ - سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
درد دلهای کشاورزان بجستانی؛
یک سال مانده تا مرگ کشاورزی در بجستان/بیمه محصولات کشاورزی بدون خدمات است/قیمت پایین زعفران رمقی برای کشاورز نگذاشته است/ گله مندی کشاورزان از عدم پرداخت خسارت سرمازده گی
کشاورزان بجستان این روزها زخمشان دوباره باز شد و بعد از سفر وزیر و خبر چند روز گذشته این سایت مبنی بر مردم گریزی وزیر جهاد کشاورزی لب به سخن گشوند و گلایه های خود را مطرح کردند؛ کشاورزانی که امیدهایشان یکایک از بین رفته و دیگر چیزی برای آن‌ها نمانده و فقط منتظر هستند تا ببینند مسئولان این کشور برای احیای کشاورزی این شهرستان چه قدمی برخواهند داشت در همین خصوص به سراغ چند کشاورز رفتیم و در راستای مشکلاتشان با آن‌ها گفت‌وگویی داشتیم.

به گزارش بجستان‌نیوز،کشاورزان بجستان این روزها زخمشان دوباره باز شد و بعد از سفر وزیر و خبر چند روز گذشته این سایت مبنی بر مردم گریزی وزیر جهاد کشاورزی لب به سخن گشوند و گلایه های خود را مطرح کردند؛ کشاورزانی که امیدهایشان یکایک از بین رفته و دیگر چیزی برای آن‌ها نمانده و فقط منتظر هستند تا ببینند مسئولان این کشور برای احیای کشاورزی این شهرستان چه قدمی برخواهند داشت در همین خصوص به سراغ چند کشاورز رفتیم و در راستای مشکلاتشان با آن‌ها گفت‌وگویی داشتیم.

 

یک سال دیگر تا مرگ کشاورزی در بجستان

علی امیراحمدی عضو شورای شهر یونسی ضمن انتقاد شدید از سفر وزیر به  چرایی حضور وزیر جهاد کشاورزی در بجستان پرداخت و اظهار کرد:  چرا وزیر جهاد کشاورزی به بجستان آمد، جز این است که آمد تا مشکلات را از نزدیک لمس و درک کند و راهکاری برای حل آنها ارائه دهد یا فقط آمد خودشان را نشان دهند و چرا هیچ کس نباید خبردار شود ساعت ۱۳ به ما اعلام کردن برای استقبال تشریف بیارید.

 

امیر احمدی ادامه داد: محصولات بجستان یکی پس از دیگری در حال نابودی است، وقتی وزیری میاد با کشاوزان جلسه نمی‌گیرند و مشکلات مطرح نشود باید به چه امیدی چشم به کمک انها بدوزد، یک ساعت قبل از ورود وزیر به بجستان از طریق رئیس شورای شهرستان مطلع شدیم مگر ما سیاهی لشکریم که فقط از ما برای استقبال دعوت می‌شود.

 

وی به مشکلات پسته کارارن پرداخت و  اذعان کرد: آفتی به جان درختان افتاد و بارها از جهاد خواستیم در راستای بررسی این آفت کارشناس بفرستد و اقدامی انجام دهند قبل از اینکه خود کشاورز از بین برود، اما سم‌های معرفی شده، همه تقلبی بود و بجای از بین بردن آفات انها را پرورش داد. حال وظیفه جهاد کشاورزی در این میان چیست؟

 

امیر احمدی به درآمد خود طی چند سال اخیر پرداخت و عنوان کرد: تولید کننده برتر کشور بودم و  در سال ۹۴ بیش از  ۵میلیارد ریال درآمد از پسته داشتم، اما در سال بعد با هزینه کرد ۱میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال  درآمد پسته‌ام فقط ۳ میلیون و ۸۰ هزار ریال بود،  هرچی زحمت کشیده بودیم از بین رفت و فقط هزینه های ان روی دستمان ماند.

 

وی به اوضاع اسفناک سم فروشی در بجستان اشاره کرد و گفت: وقتی که با لابی گری در یک شهرستان کوچک سم فروشی شود چطور انتظار میرود که سمی که در اختیار کشاورز قرار میگیرد سم مرغوب و خوبی باشد. حتی مشاورین این اداره سمی را معرفی میکنند که از رده خارج شده است و دیگر کارایی ندارد.

 

ارزش یوز پلنگ ایرانی از کشاورزان بیشتر است!

نماینده شورای شهرستان در استان، مشکلات حوزه کشاورزی شهرستان را برشمرد  و خاطر نشان کرد: هر ساله در حوزه کشاورزی مشکل بوده است و فقط جنس مشکلات عوض میشود ولی در این اواخر دیگر از مشکل فراتر رفته است و این به موجب عدم توان حل مشکل است که برخی مسئولان زمینه ساز آن شده اند.

 

امیر احمدی در ادامه ضمن انتقاد از عدم توجه مسئولان به حفظ و بقای کشاورزان اذعان کرد: اگر نتوان در بحث درآمد در کشاورزی به حد قابل قبولی برسیم بی شک این صنعت از زندگی کشاورزان حذف خواهد شد، ما توان ضرر دهی نداریم  و با این شرایط تولید حداکثر تا سال آینده مقاومت خواهیم کرد و پس از آن باید مهاجرت کرد و وای بر آن روزی که تولید کنند مهاجرت کند، کشاورزی‌ها از بین رفته و به تبع آن دامداری ها و خشک سالی ها امان مردم را بریده و از طرفی دولت به بانکهایی که به کشاورزان وام  واگذار میکنند اعلام کرده تسهیلات خشک سالی استمهال یا بخشیده شود و ما میبینیم که یک نفر گذاشتند که بصورت گزینشی بر مردم فشار می‌آورد برای وصول بدهی های خود به بانک و دیگر با شرایط امروز چیزی برای کشاورز نخواهد ماند.

 

عضو شورای شهرستان بجستان خاطر نشان کرد: انار، زعفران و پسته از بین رفته است و کشاورز چیزی ندارد برای کشت، برای بقا یوز ایرانی هزینه می‌کنند ولی برای یک کشاورز خبری نیست، مگر کشاورزان از یوز ایرانی هم کمترند اگر من کشاورزنباشیم  سفره های شما خالی خواهد شد. امام راحل فریاد زد به داد مردم برسید بی توجهی باعث میشود مشکللات پیش بیاد من اگر معیشت و هزینه خانواده ام را نتوانم تامین کنم  آیاد توان دارم هزینه کارگر تامین کنم در سال ۹۴ بیش از ۲۵۸۰ نفر روز کارگر داشتم و در سال ۹۶ فقط یک روز نفر  کارگر این اوضاع کشاورزان ماست مسئولان دریابند.

 

مسئولان در اشتباهند؛ خسارت سرمازدگی انار بجستان بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان است

یکی از انارکران بجستان در گفت و گو با خبرنگار ما به مشکلات انارکارن بجستان پرداخت و گفت:  سرما زدگی پشت سرما زدگی هنوز که می آیم جون بگیریم و محصولی بفروشیم متاسفانه سرمایه محصولات را از بین میبرد سال ۹۵ مبلغی بالغ بر۷۵ میلیارد تومان خسارت وارد شده است و این یعنی سالی ۷۵ میلیارد تومان خسارت چون بعد کف برکردن انارها دیگر تا چند سال هزینه ها هست ولی اناری نداریم.

 

این انارکار ادامه داد: بزرگترین عامل سرمازدگی اخیر جهاد کشاورزی و اداره هواشناسی بود که در خواب بسر میبرند و هیچ گونه اطلاع رسانی در خصوص سرما به مردم ندادند در صورتی که واقف بودند که اگر سرما محصولات را از بین ببرد دامن انها را خواهد گرفت ولی متاسفانه به تعبیر من بجستان در سرمای سال ۹۵ بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت دید و خسارتی که فقط ریالی نبود بلکه گذر عمر نیز آن را جبران میکند و کمک های مالی هر چند زیاد فقط تسکینی بر  این مشکل خواهد بود.

 

وظیفه جهاد کشاورزی فقط نظارت نیست!

این کشاورز ضمن انتقاد از عملکرد جهاد کشاورزی تصریح کرد:  وظیفه جهاد کشاورزی فقط نظارت و تصمیم گیری برای محصول ماست! متاسفانه اول داستان و درد سرهای ما وقتی است محصول برداشت میشود اون موقع جهاد به دنبال قیمت گذاری است برخی اوقات قیمت هایی میدهد که هزینه ها جاری از آن حصول نمیشود، در هر صورت و با توجه گفته های من ایا تمایلی برای جوان ما و حضورش در این حوزه باقی می ماند، و منشا این بی میلی و بی رغبتی سیاست ها غلط دولت در بحث کشاورزی است.

 

بیمه محصولات کشاورزی خدماتی ندارد

کشاورز دیگری از اوضاع بیمه های کشاورزی گله کرد و گفت: این چطور بیمه ای است که فقط پول میگیرد و خدماتی ارائه نمی‌دهد، در مواقع خشک سالی و سرمازده گی خسارتی که پرداخت نمیکنند هیچ اگر هم پرداخت کنند به اندازه پولی که از خودمان میگیرند نمیرسد. مسئولان بگند ما دیگه دلمون را باید به چی خوش کنیم. خبرنگار محترم یک نکته هم به شما بگم دیگر کشاورزی نمانده که دنبال مشکلات انها باشید همه از بین رفت.

 

قیمت پایین زعفران رمقی برای کشاورز نگذاشته است

سید مرتضی آقامیری از معتمدین و کشاورزان بجستانی ضمن انتقاد از قیمت پایین زعفران در بازار اظهار کرد: قیمت پاپین زعفران و قرارنگرفتن در سبد حمایتی دولت  باعث دلسردی کشاورز شده است و این در حالی است که ۸۰ درصد مردم بجستان امرار معاششان از راه کشاورزی است و این یعنی نابودی شغل در بجستان و نیاز به حمایت دولت دارد.

 

وی ضمن اشاره عدم معرفی کشت جایگزین بجای انار و زعفران که دیگر این روزها مقرون به صرفه نیست اذعان کرد:  و همچنین عدم حمایت و  اختصاص یارانه به کود شمیایی باعث بالا رفتن هزینه های کشاورزی شده است و از طرفی درامد پایین کشاورزان حاکی از عدم مقرون به صرفه بودن دارد و این خود باعث گریز مردم از کشاورزی  میشود و این خود زمینه ای برای تخلیه این شهر حساس که در حاشیه کویر قرار دارد و باعث تامین امنیت این منطقه است خواهد شد.

 

عدم پرداخت خسارت سرمازدگی به مردم بجستان و پرداخت همین خسارت به دیگر شهرستان ها کشاورزان را گله مند کرده است

سلیمانی کشاورز جوان بجستانی ضمن انتقاد از عدم توزین و عدالت در سیاست های کلی دولت از عدم پرداخت خسارت سرمازدگی سال گذشته اذعان کرد:  کشاورزان تا وقتی توان دارند که پشتوانه مالی داشته باشند و اگر دولت بخواهد بدور از عدالت به شهرستان ها نگاه کند هرگز نمیتوان منتظر توسعه  و شکوفایی کشاورزی بود و این تبعیض ها قدمی برای نابودی کشاورزی است که نیاز به بازنگری سیاست های کلی و عدالت ورزی در کلان دارد.

 

 واگذاری وام های جهاد گزینشی است

سیدمحمد ناجی ضمن انتقاد از نحوه واگذاری وام های جهاد کشاورزی گفت: خسارت خشکسالی پرداخت نشد وام جهاد که تبلیغات آن بیشتر از خود وام بود به چند نفر دادند و اعلام کردند بودجه تمام شد، و با شرایط کشاورزی های امروز باید پول آب، کود و کارگر از کجا آورد و داد،  دولت هیچ کمکی نکرد، شما پیگیر وام یا کمک بلا عوض سرمازدگی باشید به شرطی که به دست خسارت دیده ها برسد نه همان هزینه های خسارت مثل خیلی تسهیلات دیگر در وسط راه منحرف شود.

 

انتهای پیام/

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب