امروز شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸
21:53:56 - دوشنبه 19 ژانویه 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کمیته بانکداری سنا روز پنجشنبه در‌باره تحریم‌های ایران رأی‌گیری می‌کند
در روزهای آینده، نبرد بین کنگره و کاخ سفید درباره ایران، با تلاش کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان برای برداشتن اولین گام درباره تصویب قانونی پیرامون تحریم‌های ایران آغاز می‌شود؛ موضوعی که بسیاری از منتقدان معتقدند می‌تواند مذاکرات را از مسیر خود منحرف کند. در روزهای آینده، نبرد بین کنگره و کاخ سفید درباره ایران، […]

در روزهای آینده، نبرد بین کنگره و کاخ سفید درباره ایران، با تلاش کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان برای برداشتن اولین گام درباره تصویب قانونی پیرامون تحریم‌های ایران آغاز می‌شود؛ موضوعی که بسیاری از منتقدان معتقدند می‌تواند مذاکرات را از مسیر خود منحرف کند.
در روزهای آینده، نبرد بین کنگره و کاخ سفید درباره ایران، با تلاش کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان برای برداشتن اولین گام درباره تصویب قانونی پیرامون تحریم‌های ایران آغاز می‌شود؛ موضوعی که بسیاری از منتقدان معتقدند می‌تواند مذاکرات را از مسیر خود منحرف کند.

به گزارش «تابناک»، به نقل از ال‌مانیتور، کمیته بانکداری سنا قرار است در ۲۲ ژانویه درباره طرح جدید رابرت منندز، سناتور دموکرات نیوجرسی و مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه ایلینویز رأی‌گیری کند که در صورت تصویب، باعث اعمال تدریجی تحریم‌های جدید در صورت نرسیدن به توافق با ایران تا ضرب‌الاجل ششم جولای خواهد شد. سناتور‌ها تاکنون این طرح را برای رسیدن به اکثریت ۶۷ نماینده غیرقابل وتو توسط رئیس جمهور به نحو قابل توجهی ملایم‌تر کرده‌اند.

انتظار می‌رود، باراک اوباما رئیس جمهور امریکا در سخنرانی سالیانه خود در بیستم ژانویه به شدت مخالفت خود را با وضع تحریم‌های جدید اعلام کند. رئیس جمهور همچنین شماری از مقامات بلند‌پایه دولت خود از جمله «آنتونی بلینکن» مرد شماره دو وزارت خارجه و «دیوید کوهن» معاون وزارت خزانه‌داری را برای ادای اظهارات بر ضد تحریم‌های جدید به جلسه پرسش و پاسخ در سنا گسیل می‌کند.

در این حال، رهبران هر دو حزب آمریکا در مجلس نمایندگان نیز در حال تعامل درباره تحریم‌های جدید هستند. قرار است پس از جلسه پرسش و پاسخ بلینکن و کوهن در سنا در بیستم ژانویه، کار‌شناسان خارج از دولت یعنی مارک دوبوویتز از اندیشکده دفاع از دمکراسی‌ها و پاتریک کلاوسون از اندیشکده سیاست خاور نزدیک در سنا حضور پیدا کنند.

‌ «آنتونی بلینکن» مرد شماره دو وزارت خارجه و «دیوید کوهن»، معاون وزارت خزانه‌داری همچنین قرار است در صبح روز ۲۱ ژانویه در جلسه پرسش و پاسخ در برابر کمیته روابط خارجی سنا با موضوع روند مذاکرات اتمی با ایران و نقش کنگره حاضر شوند؛ این نخستین جلسه استماع تحت هدایت باب کورکر رئیس جدید این کمیته است.

همزمان قرار است، کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس سنا ـ‌ که هدایت آن به تازگی به سناتور جمهوری خواه جان مک‌کین سپرده شده ـ‌ نیز جلسه پرسش و پاسخی را با موضوع «چالش‌های جهانی و استراتژی امنیت ملی آمریکا» با حضور برنت اسکوکرافت و زبیگنیو برژینسکی برگزار کند که به ترتیب مشاوران امنیت ملی رؤسای جمهور جمهوری‌خواه پیشین آمریکا یعنی جرالد فورد و جورج بوش و رئیس جمهور دموکرات قبلی یعنی بیل کلینتون بوده‌اند.

در همین حال قرار است مک تورنبری، رئیس جدید کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا هم برنامه کاری خود برای کنگره جدید را در روز بیستم ژانویه در اندیشکده امریکن انترپرایز رونمایی کند.

دیگر کمیته‌های کلیدی مجلس نمایندگان در حال سازماندهی خود هستند. کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تحت هدایت «اد رویس» درباره قوانین و طرح نظارتی خود در ۲۱ ژانویه رأی‌گیری خواهد کرد.

‌ «جب هنسارلینگ» نماینده جمهوری‌خواه تگزاس و رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان نیز طرح نظارتی خود را در ۲۱ ژانویه ‌به رأی خواهد گذاشت. این کمیته مانند کمیته بانکداری سنا ‌اختیارات مشابهی در موضوع تحریم‌ها ندارد. این نقش در مجلس نمایندگان به کمیته روابط خارجی محول شده است. در عوض کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان طبق طرح کاری خود برای کنگره جدید، قوانین ضد پولشویی و قوانین مالی مقابله با اعمال تروریستی را بررسی خواهد کرد؛ اجرایی شدن تحریم‌های مالی و پیشنهاد برای گسترش آن‌ها و وضع تحریم‌های جدید را تحت نظر قرار خواهد داد و نظارت بر اجرای «قانون سرمایه‌گذاری خارجی و امنیت ملی» را بر عهده خواهد داشت. هدف اعلامی این فعالیت‌ها، اطمینان از عملیاتی شدن وظایف قانونی در راستای تعیین و واکنش به سرمایه‌گذاری‌های خارجی است که می‌تواند تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا باشد.

همچنین انتظار می‌رود، کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان ـ که هدایت آن بر عهده مایکل مک کول، نماینده جمهوری‌خواه تگزاس است ـ ‌جلسه سازماندهی خود را در ۲۱ ژانویه برگزار کند. مأموریت اصلی این کمیته، کمک به جلوگیری از هرگونه حمله تروریستی دیگر به آمریکاست. کمیته امنیت داخلی مجلس سنا هم تحت هدایت «ران جانسون» جلسه سازماندهی خود را در ‌۲۲ ژانویه برگزار خواهد کرد

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب