امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
10:47:55 - یکشنبه 9 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گزارشی از بجستان‌نیوز:
چند نفر باید قربانی کرد؟! تا جاده‌های اصلی بجستان دو بانده شود
آمار کشته های جاده های بجستان، روز به روز در حال فزونی است و متاسفانه اقدامی که این روند صعودی را کاهش و نزولی کنند شاهد نیستیم ترمیم های صورت میگیرد اما در اصل ماجرا توفیقی حاصل نمی‌شود.

به گزارش بجستان‌نیوز، جاده ها و راه ها یکی از زیرساخت های مهم درحوزه گردشگری و محورتوسعه هرکشوری هستند وجاده ایمن باعث سفر ایمن می شود،  اگر جاده ها از ایمنی و استاندارد لازم برخوردار نباشند باعث کاهش ورود گردشگر به یک منطقه خواهند شد. گردشگری سازمان یافته امروزه یک صنعت بسیار مهم درتمام جهان است، با توسعه فعالیت های گردشگری زمینه برای ایجاد اشتغال فراهم می شود و رونق اقتصادی منطقه را به دنبال دارد. امروزه جاده ها و محورهای ارتباطی زمینی از مهمترین شاخص های ایجاد توسعه یافتگی محلی و منطقه ای شناخته می شوند و هرچه کیفیت و تعداد راه های مواصلاتی یک منطقه بیشتر باشد تاثیر مستقیمی بر ضریب توسعه یافتگی آن منطقه خواهد داشت.

 

با وجود ابراز رضایت مردم بجستان از فعالیت های اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان اما جمعی از همشهریان از وضعیت آسفالت جاده های مواصلاتی ناراضی و در این خصوص دلی پردردی دارند که همکاری هرچه بیشتر مسئولان را برای عملی شدن خواسته های مردم و پیشرفت منطقه می‌طلبد. بجستان با وجود قرارداشتن در جنوب خراسان رضوی و نقطه ورودی خراسان رضوی از هفت استان کشور جاده های مناسبی ندارند. ۳۰۰ سانحه رانندگی از ابتدای امسال تاکنون درجاده های بجستان گناباد که فقط ۴۵ کیلومتر بیشتر ندارد رخ داده که ۸ نفر کشته و ۲۴۰ نفر مصدوم شده اند.

 

دوطرفه بودن این محور مواصلاتی از یک طرف وافزایش تردد خودروهای سنگین از سوی دیگر عامل افزایش تعداد تصادفات به وقوع پیوسته در این مسیر بوده است. نبود روشنایی در محور گناباد بجستان با وجود مجتمع های دامداری و معادن و قرارداشتن چندین روستا اطراف این محور ( که تردد را در این جاده افزایش میدهد)  یکی دیگر از ایراداتی است که باعث افزایش بروز حوادث ناگوار در این محور شده است.  با این وجود دو بانده شدن جاده گناباد بجستان یکی از مطالبات جدی مردم است.

یکی از اهالی روستای کامه( به گفته اهالی این روستا  قدمت آن به حدود ۱۵۰سال بر میگردد و ا زتوابع بخش مرکزی شهرستان بجستان است در گفت‌وگو با بجستان‌نیوز در رابطه با جاده این روستا اظهار کرد: پروژه این جاده در دولت های مختلف مورد بی مهری مسئولان وقت قرار گرفته است. استارت پروژه آسفالت جاده این روستا طی سالیان گذشته چندین بار زده شده و بعد از مدتی متوقف شده است و در حال حاضر هنوز حدود یک کیلومتر به کامه خاکی مانده است. در مرحله اول حدود سال۸۵ با پیگیری شورای و نماینده وقت مهدی‎زاده کار آسفالت شروع و مرحله دوم آن در سال های ۹۲-۹۳ با پیگیری مجدد شورا و نماینده وقت رجایی آغاز و درپی آن با همکاری پیمانکار وقت و اداره راه بجستان درسال ۹۴ این مرحله تمام شد.

 

وی ادامه داد: سومین مرحله این پروژه امسال با پیگیری بنایی،  نماینده مردم بجستان و گناباد در مجلس شورای اسلامی و فرماندار کلید خورد. درحال حاضر مسیر یک کیلومتر به سمت کامه بسته ونیاز به همت مسئولان دارد تا حداقل خاکی این مسیر بازشده و امکان استفاده از این چهار کیلومتر آسفالت به نحو احسنت میسر گردد.

 

علی ۴۵ساله از اهالی این روستا نیان(روستای نیان در ۳۲کیلومتری جنوب غربی بجستان قرار دارد ) ضمن ابراز نارضایتی از وضعیت آسفالت جاده این روستا به خبرنگار بجستان‌نیوز گفت: نیان روستایی کوهستانی و در دل کوه قرار گرفته است، بخشی از آن پلکانی که این خود حاکی از پتانسیل های گردشگری بالای آن است و نیاز است تا کمی به این روستا توجه کرد،  اما  جاده مواصلانتی این روستا به بجستان کمی دسترسی را به آن برای گردشگران سخت کرده است و هرکسی قصد سفر به روستا را داشته باشد قبل از هرچیز در مورد راه سخت و پر پیچ وخم آن تامل می‎کند.

 

وی ادامه داد:  راهی که هنوز بعد از گذشت سالیان طولانی ۱۲کیلومتر آن بدون آسفالت و غیر استاندارد است. پیمانکاران و مسئولان اداره راهداری ۶ سال است برخلاف قول های متعدد هنوز پروژه مطلوب سازی جاده را به اتمام نرسانده اند وکار را نیمه تمام رها کرده اند. وضعیت نامناسب جاده عبور و مرور را برای ساکنان این منطقه دشوار کرده است، مشکل اصلی کودکان این روستا و خانواده ها فاصله زیاد تنها مدرسه آنها که دارای ۶ پایه در یک کلاس است با این روستاست که حدود یک کیلومتر با روستا فاصله دارد و مشکلات زیادی برای رفت و آمد کودکان به همراه دارد و خانواده ها برای ادامه تحصیل دانش آموزان در بجستان علاوه بر نگرانی های حاصل از مشکلات رفت وآمد به دلیل وضعیت بد راه هزینه های زیادی را نیز برای آن متحمل میشوند.

 

علی نبود امکانات کافی که در راس ان نبود جاده مناسب  را  عاملی برای مهاجرت دانست و اذعان کرد:  اکثر اهالی روستا به دلیل مشکلات وکمبود امکانات این روستا به شهرها مهاجرت کرده اند. مردم نیان در همه صحنه های انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و انتخابات حضور فعالی داشته اند امیدواریم مسئولان برای برطرف کردن کمبودها تلاش کنند.

 

خانمی از سنجدک درباره روستا و مشکلات جاده عنوان کرد: سنجدک روستایی ازتوابع بخش مرکزی شهرستان بجستان واقع در ۲۵کیلومتری این شهرستان و از مرتفع ترین روستاها است. از این مسافت درحال حاضر ۱۸کیلومتر آن یعنی حد فاصل بجستان تا مطراباد آسفالت است اما از مطراباد تا سنجدک به فاصله ۷ کیلومتر با وجود درخواست های زیاد به اداره راه و فرمانداری همچنان خاکی است و متاسفانه هیچ فکری به حالش نمی شود و مردم روستا از این بابت نگرانند. روستای ما باوجود قرار گرفتن در بین کوه ها، به یک روستای خوش آب و هوا تبدیل شده است و نیاز است تا مسئولان کمی نیز به این روستا ها که زمینه توسعه گردشگری دارد توجه کنند همچنین با توجه به اینکه طی سالیان گذشته سنجدک یکی از روستاهایی بوده که بیشترین حجم سیل درآن اتفاق افتاده مردم شاهد خرابی آب نمای جاده ها و همچنین تخریب جاده بوده اند.

دانشجو ۲۲ ساله بجستانی به مشکلات جاده بجستان بردسکن پرداخت و عنوان کرد:  جاده بجستان تا بردسکن جاده ای که تعداد زیادی از مردم  بابت بی کیفیت بودن آن کشته میشوند، جاده مرگ است، امروز دیگر زمان جاده های دو طرفه نیست خودرو ها پیشرفت کرده است و اما هنوز  این جاده در استانداردهای ۲۰  سال بسر میبرد.

 

این دانشجوی سبزواری ادامه داد: من آمار دقیقی از تلافات جاده بجستان بردسکن ندارم، ولی همین کافی است بدانید در کمتر از ۱۲  ساعت و در دو تصادف این جاده در روز های اخر سال گذشته  منجر به فوت ۷  نفر شد شاید درک این برای مسئولان سخته ولی منی که این صحنه ها را دیدم واقعا متاثر شدم.  ما تا کی باید تاوان این جاده ها غیر استاندارد را با جان بدهیم، جان مردم ارزشمند تر  از اینهاست. مسئولان  در رده های بالا باید در اولویت بندی اعتبارات بازنگری کنند ما مردم بجستان هواپیما نمیخواهیم فقط یک جاده امن و سالم برای تردد تا اتلافات و کشته هایمان را به حداقل و انشاالله صفر برسانیم.

این ها تنها گوشه ای از مشکلات ومطالبات مردم در رابطه باجاده های مواصلاتی است.  یک عزم ملی و اراده جمعی برای کاهش سوانح جاده‌ای در این محورها لازم است. ان شالله روزی شاهد ان باشیم که تلفات جاده ای بجستان به صفر رسیده باشد و این محقق نخواهد شد جز با تدبیر و سیاست گذاری مسئولان استان و کشور.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب