امروز شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷
۸:۵۳:۱۹ - دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس دامپزشکی بجستان تشریح کرد:
نقش دامپزشکی در پدافند غیرعامل/ثبت مراقبت فعال در سامانه GIS
رئیس شبکه دامپزشکی بجستان در گفت‌وگو با خبرنگار بجستان‌نیوز به تشریح نقش دامپزشکی در پدافند غیرعامل و همچنین ثبت مراقبت فعال در سامانه GIS و نتایج این ثبت پرداخت.

علیرضا آذری رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بجستان در گفت‌وگو با خبرنگار بجستان‌نیوز و بعد تشریح اقدامات خود در خصوص GIS اظهار کرد: دامپزشکی چندین سال است که  اقدامات و فعالیت های خوبی در زمینه GIS صورت داده و در حال گسترش، ارتقا و کاربردی کردن آن در اکثر فعالیت های بهداشتی می باشد. سیستم اطلاعات جغرافیایی یا جی آی اس، مجموعه ای از نرم افزارهای هوشمند است که به کمک سخت افزارهای موردنیاز اقدام به جمع آوری اطلاعات، ذخیره و مدیریت، تغییر و ویرایش، و تحلیل و مدل سازی اطلاعات مکانی و غیرمکانی می کند، که نماد کاملی ازپدافندغیرعامل می باشد.

 

وی ادامه داد: با این سیستم در حال حاضر کلیه عملیات واکسیناسیون دام، طیور و آبزیان و همچنین کانون های بیماری ومراقبتهای بیماریها ثبت می شود، این روند سبب شده تا علاوه بر سرعت تبادل اطلاعات و بروز شدن گزارشات، حجم بالایی از مکاتبات اداری نیز حذف گردد،  همچنین به منظور راحتی و امکان پایش، شناسایی و رهگیری بیماریهای خطرناک و تعیین مسیر عبوری آن ها در کوتاه ترین زمان ممکن از سیستم جی آی اس استفاده می شود.

 

وی در پایان گفت: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون، تعداد ۷۹ مراقبت فعال در سامانه جی ای اس دام به تعداد   ۱۹۶۳۰ راس دام سبگ و سنگین مراقبت فعال جهت بیماریهای تب برفکی، سل و بروسلوز، شاربن گاو و گوسفند، جنون گاوی و لمپی اسکین مورد ارزیابی قرار گرفته وتاکنون موردی در سطح شهرستان مشاهده نگردیده است.

 

 

رئیس شبکه دامپزشکی  بجستان در ادامه به تشریح روح پدافند غیر عامل پرداخت و اذعان کرد:  پدافند غیرعامل به معنی دفاع در مقابل تهاجم دشمن بدون استفاده از سلاح یا درگیری مستقیم است، اما با اجرای آن می‌توان از خسارات مالی و تلفات انسانی و همچنین تلفات دامی جلوگیری کرد و آن را به حداقل ممکن رساند.

 

آذری عنوان کرد: به‌دلیل اینکه حوزه دامپزشکی از نظر بستر و مناطق کاری در معرض عوامل بیماری‌زا میباشد، نوع تهدیداتی که این  بخش را تحت تأثیر قرار می‌دهد، استفاده از سویه‌های اگزوتیک یا غیربومی عوامل بیماری‌زا است و علاوه بر آن، استفاده از عوامل بیماری‌زای آزمایشگاهی یا ورود عوامل بیماری‌زا از طریق مواد بیولوژیک و دستکاری ژنتیک عوامل بومی و استفاده از آن علیه دام‌ها و همچنین استفاده از ترکیبات تراریخته می‌توانند جزو عوامل زیستی باشد که حوزه دام و طیور  را  مورد مخاطره قرار دهد.

 

 

رئیس شبکه دامپزشکی  بجستان خاطر نشان کرد: با توجه به وظایف و مأموریت‌های سازمان دامپزشکی کشور، در تأمین بهداشت دام و مبارزه علیه بیماری‌های واگیر و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و همچنین تضمین امنیت و سلامت مواد غذایی و انجام وظیفه برای مقابله با بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک و همچنین سهل بودن انتقال بیماری‌ها در حوزه پرورش و تولیدات دامی لازم است به موضع پدافند غیرعامل و بحث تهدیدات زیستی و مدیریت بحران و همچنین مباحثی ازقبیل آگروتروریسم و بیوتروریسم بیشتر اهمیت داد. علاوه بر آن می‌توان گفت نوع وظایف و مأموریت‌های دامپزشکی به‌دلیل اینکه باید واکنش سریع در مقابل بیماری‌ها داشته باشد، ارتباط تنگاتنگی با مباحث پدافند غیرعامل یا مدیریت بحران دارد.

 

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب