امروز دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
۱۹:۲۷:۱۹ - دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بناي تاريخي ساوط
مسجدی که در انتظار مرمت و بازسازی است…
مسجد ساوط بجستان یکی از بناهای تاریخی این شهر که قدمت آن به دوره قاجاریه برمی گردد به خاطر وجود آب در همجواری این مسجد و برخی عوامل دیگر امروز شاهد تخریب این بنای تاریخی هستیم و امیدواریم با مساعدت مسئولین و کمک مردم و خیرین این بنا مرمت و بازسازی شود

مساجد مهمترین بناهای مذهبی در هر شهر وروستا هستند که همواره نقش مهمی در زندگی مسلمانان داشته اند. اقامه نماز جمعه٬ مراسم مذهبی٬ ایراد خطبه ها وتدریس در مساجد انجام میگرفت زیرا که بهترین مکان برای ابلاغ فرامین حکومتبه مردم بوده است

در صدر اسلام مساجد نقشه های ساده ای داشتند ولی در طول زمان با طرح های گوناگون و تزئینات مختلف نقشه های پیچیده شدند. مهمترین نقشه هایی که در مساجد به کار گرفته شده شامل یک ایوانی٬ دو ایوانی٬ چهار ایوانی٬ چهار طاق و ایوان بوده که معماران دوره اسلامی آن ها را از شیوه های معماری عهد اشکانی و ساسانی اقتباس کرده اند.

مسجد ساوط بجستان یکی از بناهای تاریخی این شهر که قدمت آن به دوره قاجاریه برمی گردد و در مجاورت حمام ساوط واقع شده است ( حمام ساوط نیز در تاریخ ۱۹/۰۵/۱۳۸۴ به شماره ۱۲۰۹۶ به ثبت آثار ملی کشور رسید ) بنای مسجد هم در تاریخ ۰۶/۰۷/۱۳۸۴ به شماره ۱۳۴۹۷ به ثبت رسیده است. مساحت و زیر بنای مسجد ۱۰۰ متر مربع می باشد.

                       

ته رنگ پلان مسجد به صورت چهار طاق و ایوان می باشد٬ ایوان به روی صفه ای در نزدیکیه جوی آب قنات واقع شده است. پوشش ایوان از نظر ساخت به صورت طاق وآجر چینی ضربی با مصالح آجر و ملات و گچ و خاک اجرا شده است. اما گذر زمان و عوامل جوی و برخی عوامل دیگر زمینه ای شد تا امروز شاهد تخریب آن باشیم٬ هرچند میراث فرهنگی بجستان در این خصوص اقداماتی را انجام داده اما هنوز شاهد تکمیل آن نیستیم.

قدمت و پیشینه این بنای تاریخی مرجان اکبری معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی را برآن داشت تا از این بنا دیدن و بعد از کارشناسی ایجاد رطوبت را زنگ خطری برای از بین رفتن و تخریب این بنا دانست و اظهار کرد مهمترین مشکل موجود در بنای مسجد وجود رطوبت و حبس آن در پی وجرزها می باشد که علت آن وجود جوی آب در همجواری این مسجد است و برای جلوگیری از تخریب این بنا باید اقدام به مرمت و بازسازی کرد. بعد از این کارشناسی و به دستور اکبری جهت تشخیص مقدار رطوبت جاه هایی به عمق ۲ متر حفاری و اقداماتی از این قبیل جهت تغییر مسیر آب صورت گرفت.

یکی از اعضای هیئت امنای مسجد نیز گفت: بیش از این بازدید هم با مشورت هیئت امنا و رئیس اداره میراث فرهنگی سقف ایوان این بنا به علت ترک خوردگی برداشته شده و پس از برداشت سقف مشخص گردید که پشت بام وپوشش ایوان از هم جدا بوده و سقف ایوان به صورت کاذب با فاصله ۶۰ سانتی متر از پوشش سقف و پشت بام مجدد تعمیر واجرا گردیده است٬ این فاصله موجب جمع شدن رطوبت نزولی در فضای کاذب شده و ایجاد ترک کرده است.

اما متاسفانه در حال حاضربه علت کمبود بودجه و هزینه بردار بودن تغییر مسیر لوله آب قنات که این آب منتهی به زمین های زعفران و باغات انار می شود و علیرغم پیگیری های شورای شهر بجستان و هیئت امنای مسجد کار ساخت و ساز و مرمت این بنا متوقف شده است و باید منتظر ماند تا اداره میراث فرهنگی تدبیری بیاندیشد.

فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مسجد از گذشته تا اکنون

اصغری یکی از ساکنین قدیمی این محله می گوید در گذشته ای نه چندان دور این مسجد جدا از قدمت و پیشینه تاریخی پایگاهی برای انجام امورات مذهبی٬ سیاسی و اجتماعی مردم بود و نه تنها محلی برای انجام واجبات و مستحبات بوده بلکه جلسات اعزام به جبهه و کمک رسانی به رزمندگان را نیز در این مکان برگزار می کردند.

وی افزود: یکی از شاخصه های برجسته این بنای تاریخی که جزء اعتقادات قلبی مردم این محله است بحث مراد ده بودن مسجد است که سال هاست تعداد زیادی از مردم برای برآورده شدن حاجات و گرفتاری هایشان به آن مراجعه می کنند٬ حتیبخاطر دارم در زمان های دور گرد هم جمع میشدیم و در مسجد به روخوانی قران می پرداختیم و شیخ و ملاهایی بودند که در انجا به ما آموزش صحیح قران خواندن را می اموختند. درشب های ماه مبارک رمضان تا سحری به مناجات و خواندن ادعیه مشغول می شدیم و اگر ماه مبارک در تابستان بود در ایوان مسجد بهشب زنده داری و مناجات می پرداختیم واگر درزمستان و همراه سرما بود در داخل مسجد واز آن سال ها تاکنون این برنامه ها ادامه دارد. مراسم محفل انس با قران به نام تالیان مسجد ساوط در طول سال هفته ای یک بار برگزار می شود.

خانم باقریان که هیئت چهارده معصوم خواهران را در این مسجد تشکیل داده اذعان کرد که همه ساله در ماه محرم و صفر به مراسم تعزیه خوانی و روضه می پردازند. در ماه مبارک رمضان هم خواهران مراسم قرائت قران را برگزار می کنند و در طول سال هم ادعیه و مناجات و روضه خوانی را ترک نمی کنند. یکی دیگر از برنامه های این مسجد برگزاری کلاس های طرح صالحین یکی از پایگاه های حوزه بسیج خواهران می باشد.

 

انتهای پیام/

بر چسب ها: ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب