امروز شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸
21:09:46 - سه‌شنبه 4 فوریه 2014
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فعالیت زودهنگام اصلاح طلبان
  این روزها اصلاح طلبان به ویژه احزاب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین نه تنها با آغاز به کار زودهنگام ستاد های انتخاباتی شان، قانون کشور را زیر پا گذاشته اند بلکه سهم خواهی احزاب مختلف این طیف سیاسی کشور باعث بروز اختلافات گسترده ای در این جریان شده است. اگرچه حضرت امام خامنه ای […]

77 

این روزها اصلاح طلبان به ویژه احزاب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین نه تنها با آغاز به کار زودهنگام ستاد های انتخاباتی شان، قانون کشور را زیر پا گذاشته اند بلکه سهم خواهی احزاب مختلف این طیف سیاسی کشور باعث بروز اختلافات گسترده ای در این جریان شده است.

اگرچه حضرت امام خامنه ای بارها همگان را از ورود و تبلیغات زودهنگام انتخاباتی منع کرده اند اما گزارشات خبرنگار حاکی است که برخی از کاندیدای آتی ریاست جمهوری از مدتها قبل فعالیت ها و تبلیغات زودهنگام انتخاباتی خود را آغاز نموده اند

البته در این میان تنها تبلیغات زودهنگام  اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری، خلاف قانون و حاشیه ساز نبوده است بلکه تعیین مصداق کاندیدای اصلاح طلبان برای انتخابات آتی نیز با واکنش طیف گسترده ای از این جریان سیاسی همراه بوده است.

دو حزب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مشمول احزاب منع فعالیتی هستند که بایستی از لحاظ حقوقی کارشان را پیش ببرند.

طبق اصول و ضوابط، زمانی که تشکل و یا حزبی از چهارچوب قانون پا را فراتر گذاشته و از ریل خارج شود، از دستورکار فعالیت‌های رسمی نیز خارج شده است.

خارج شدن احزاب منحله از دستورکار فعالیت‌های رسمی به این معناست که اعتبار این احزاب تا زمانی است که برای قانون احزاب و آنچه که شرط فعالیت است احترام قائل شده و پایبند به آن باشند.دو حزب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مشمول احزاب منع فعالیتی هستند که بایستی از لحاظ حقوقی کارشان را به پیش ببرند.

این دو حزب با حکم قطعی دادگاه منحل شده‌اند و رای هم ابلاغ شده است .

تقبیح اقدام زودهنگام اصلاح طلبان برای ورود به فضای انتخاباتی

در ماجرای انتخابات مجلس دهم و اصلاح طلبان، نخستین نکته ای که خود را در مطمع نظر قرار می دهد این است که اصلاح طلبان با نام بردن از انتخاباتی که قرار است “دو سال دیگر”! برگزار شود، مرتکب یک غلط فاحش عمدی شده اند.

غلطی که در وهله اول بیانگر بی اعتنایی مبرّزینی در جبهه اصلاحات به آرامش کشور و بهبود روند خدمتگذاری به مردم است و در وهله دوم نشان می دهد که یک جریان سیاسی چطور حاضر می شود صحبتی را که زمان ورود به آن 6 ماه و یا کمتر مانده به انتخابات است را از دو سال قبل کلید بزند و به تمام فرصت هایی که تحت الشعاع این طرح بحث غلط تباه می شوند نیز بی اعتنایی کند.

اصلاح طلبان درباره استانداران در حال انجام کارهایی هستند که با انتخابات مجلس بعدی در ارتباط است. آنها با انتخاب استانداران مطابق با سیاست های خودشان در تلاش هستند که کاری کنند که خودشان در انتخابات بعدی مجلس پیروز شوند.

  شرح حالی ازاحزاب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، به لحاظ قدمت جزو با سابقه ترین تشکل های سیاسی انقلاب است که در سال های اولیه انقلاب برای مقابله با گروه های ضد انقلاب از تجمیع 7 گروه کوچک مبارز قبل از انقلاب تشکیل شد. ولی بعد از رفع خطر ضد انقلاب در اواسط دهه 60 بر اثر بروز اختلافاتی منحل گردید. در دهه 70 عناصر چپ سازمان مجددا گرد هم آمدند و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی دوم را تاسیس کردند، که در ابعاد مختلف و ماهیتا با سازمان اول فرق می کرد به نظر می رسد منظور سوال کننده سازمان دوم باشد که توضیح مختصری در باره آن داده می شود:
سازمان مجاهدین انقلاب اسلامى دوم در تاریخ 10/7/1370 موفق به‏ كسب مجوزقانونى فعالیت سیاسى در سراسر كشور گردید. از شاخصه های سازمان مجاهدین دوم در مقایسه با سازمان اول می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– 
ضعف و تفاوت درپایبند بودن به ارزش‏هاى مطلوب انقلاب اسلامی،
تفاوت در اطاعت پذیرى از ولایت فقیه: سازمان اول در جمع، پیرو خوبى براى ولى فقیه زمان حضرت امام خمینى (ره)بود اما سازمان جدید، گرچه مدعى اطاعت پذیرى از ولایت فقیه است، اما در این خصوص، سازمان دوم اطاعت پذیری نداشت
این سازمان همراه با حزب مشارکت محوریترین گروه های دوم خردادی و اصلاح طلب در دوران اصلاحات محسوب می شدند که در بسیاری از مواضع و عملکردهای خود، بیشتر نقش اپوزیسیون داخلی را داشتند، ردپای اعضای سازمان در حوادث تیر 1378، نقش محوری در تحصن و خروج از حاکمیت و حضور فعال در فتنه 88 در کارنامه این گروه دیده می شود که منجر به انحلال آن، بعد از فتنه 88 گردید.
حزب مشارکت نیز از جمله تشكل‏هاى فعال و تأثيرگذار در عرصه سیاسی کشور بود که يك سال و اندى بعد از دوم خرداد 1376با تشويق رئيس‏ جمهور خاتمى پا به عرصه وجود گذاشت. اين حزب در دوره ‏هاى هفتم و هشتم رياست جمهورى ضمن حمايت از دولت آقاى خاتمى در مقابل نیز از حمايت‏هاى سياسى، مالى و تشكيلاتى دولت تحت مديريت ايشان برخوردار بود وهمراه با عناصر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی اکثریت مناصب دولتی را در اختیار داشتند.
این حزب در دوره موسوم به اصلاحات، در ميان گروههاى هجده گانه جبهه دوم خرداد به عنوان تشكل «پيشرو» به ايفاى نقش پرداخت.
حزب مشارکت در تاریخ 14 آذر ماه 1377 در شهر تهران به طور رسمی مجوز گرفت. غالب بنیا ن گذاران آن ازمسولین اجرایی دولت برآمده پس از دوم خرداد 1376 بودند که پیش از انتخابات دوره هفتم ریاست جمهوری در ستادهای انتخاباتی سید محمد خاتمی فعالیت می کردند. موسسین 105 نفر بودند که با صدور بیا نیه ای موجودیت حزب را اعلام نمودند.

حزب مشارکت که آبشخور فکری آن ریشه در محافل روشنفکری التقاطی مانند حاقه کیان و نظریه های سکولاریزم های مسلمان دارد، نمونه بارز حزبی است که نقش کاتالیزور را جهت نفوذ افکار براندازانه به درون نظام ایفا نمود و سرپل بسیاری از اقدامات ضد نظام قرار گرفت که ضمن همنوايى گفتارى و اقدام عملى با مهاجمان خارجى، در عمل نوعى اشتراك در هدف با دشمنان را در پرونده خود به ثبت رسانيد.

بر این اساس حزب مشارکت در سال های اخیر جزو ساختار شکن ترین احزاب درون نظام محسوب می شد.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب