امروز پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶
۱۰:۰۰:۴۶ - جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فرصت حضور در نماز حرمین شریفین
عضو جامعه قاریان كشور از زائران بیت الله الحرام خواست تا در وعده‌های پنج گانه نماز جماعت حرم نبوی و مسجدالحرام شركت كنند و این فرصت را از دست ندهند. عباس كیفی بجستانی عضو جامعه قاریان قرآن كشور در گفت‌وگو با  بجستان نیوز، با اشاره به هدف خواندن نماز گفت: بهترین جلوه یاد خدا، نماز […]

نماز در حرمین

عضو جامعه قاریان كشور از زائران بیت الله الحرام خواست تا در وعده‌های پنج گانه نماز جماعت حرم نبوی و مسجدالحرام شركت كنند و این فرصت را از دست ندهند.

عباس كیفی بجستانی عضو جامعه قاریان قرآن كشور در گفت‌وگو با  بجستان نیوز، با اشاره به هدف خواندن نماز گفت: بهترین جلوه یاد خدا، نماز است و یاد خدا وسیله‌ای برای خویشتن‌داری، كنترل غرایز و جلوگیری از روح طغیانگر انسان است.

وی كه این روزها به سرزمین وحی سفر كرده است از زائران بیت الله الحرام خواست تا در وعده‌های پنج گانه نماز جماعت حرم نبوی و مسجدالحرام شركت كنند و اضافه كرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند: نماز شفیع نمازگزار در نزد ملك‌الموت، مونس در قبر، بستر نیكو در قبر و پاسخ به سؤال نكیر و منكر است. خداوند هیچ نیازی به عبادت و نماز خواندن ما ندارد بلكه فواید آن به خودمان باز می‌گردد كه قرآن به برخی از این فواید اشاره دارد.

فایده و جواب نماز بازداشتن انسان از آلودگی است

كیفی بجستانی گفت: قرآن فایده و جواب نماز را بازداشتن انسان از آلودگی دانسته چنانكه در آیه 45 سوره عنكبوت می‌فرماید: «اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ؛ آنچه از كتاب به‌سوى تو وحى شده است بخوان و نماز را برپا دار كه نماز از كار زشت و ناپسند باز مى‌‏دارد و قطعاً یاد خدا بالاتر است و خدا مى‏‌داند چه مى‌‏كنید».

وی افزود: خداوند در بخشی از آیه می‌فرماید: «وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ» یعنی فلسفه بزرگ‌تر و مهم‌تر نماز، ذكر و یاد خداست چنانكه در جایی دیگر تاكید می‌كند به یاد من نماز را برپا دار، ازسویی قران یاد خدا را عامل آرامش روحی می‌داند و بر همین اساس نماز را «ذكر» می‌نامند چون موجب آرامش روح و روان انسان می‌شود.

وی ادامه داد: همان طور كه حضرت امام رضا(ع) فرمودند: بر شما باد به نماز شب! بنده‌ای نیست كه آخر شب برخیزد و هشت ركعت نماز شب و دو ركعت نماز شفع و یك ركعت نماز وتر را بجای آورد و در قنوت وتر، هفتاد مرتبه استغفار كند، مگر آنكه پاسخ داده شود به ایمنی از عذاب قبر و از عذاب جهنم و نیز عمرش طولانی شود.

نماز، فلاح مطلق است

عضو جامعه قاریان قرآن كشور گفت: نماز عطیه‌ای الهی است كه به‌عنوان فلاح مطلق «حی علی‌الفلاح» و بهترین عمل «حی علی خیرالعمل» و ستون خیمه دین «الصلوه عمود الدین» معرفی شده است.

وی افزود: نماز عروج به قله رفیع انسانیت «الصلوه معراج‌المؤمن» است كه تعالی روح و كسب ملكات اخلاقی و نجات از فساد و تباهی از رهگذر آن حاصل می‌آید چنانكه خداوند در آیه 45 سوره عنكبوت فرموده است: «اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ؛ آنچه از كتاب به سوى تو وحى شده است بخوان و نماز را برپا دار كه نماز از كار زشت و ناپسند باز مى‌‏دارد و قطعا یاد خدا بالاتر است و خدا مى‌‏داند چه مى‌‏كنید».

نماز زمینه‌ساز دریافت نشان عبودیت است

وی گفت: دریافت نشان عبودیت از رهگذر این عبادت زیبای الهی، برای انسانی میسر است كه شرایط صحت و قبول و كمال این عبادت عظیم را به بهترین شكل بجای آورد.

كیفی بجستانی بیان كرد: وقتی عبد این عبادت الهی را به‌طور شایسته به انجام رساند، آثار عظیمی اعم از فردی، اجتماعی، دنیوی و اخروی را به‌دنبال خواهد داشت كه در حقیقت ثمره و نتیجه عمل او محسوب می‌شود، نماز ستون دین است و همچنین در آیات بسیار زیادی از قرآن كریم در سوره‌های مؤمنون، اعراف، معارج، عنكبوت، جمعه و مریم به این معنی اشاره شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب