امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
10:30:00 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرلشکر سلیمانی:
عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود/ دشمن تصور کرد کربلای ۴ عملیات فرعی است
فرمانده سپاه قدس با بیان اینکه عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی ما بود و عملیات فرعی نبود، گفت: ما در همه عملیات‌ها نسبتی از لو رفتگی را داشتیم.

به گزارش بجستان نیوز؛به نقل از دانا، سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در تماس تلفنی با برنامه «حالا خورشید» درخصوص حواشی توئیت محسن رضایی درباره عملیات کربلای چهار گفت: بعضی از بحث‌ها در مورد جنگ در سال‌های اخیر را ضروری نمی‌دانم. در سال‌های اخیر بحث های انحرافی دل خانواده شهدا را به درد آورده است، مثل موضوع فتح بیت المقدس و قبل و بعد از آن.

وی افزود: امام (ره) به عنوان فرمانده ای مقتدر و حکیم بالای سر ما بود که بر همه شئونات جنگ نظارت و در سطوح مختلف نیز نماینده داشتند.
فرمانده سپاه قدس تأکید کرد: این نوع بحث‌های انحرافی قداست و ارزش‌های دفاع مقدس را زیر سوال می برد. البته من بحث طولانی در این خصوص دارم و اگر بخواهم در این موضوع صحبت کنم انتقادات زیادی نسبت به کسانی که به این موضوعات می‌پردازند، دارم.
سردار سلیمانی اظهار داشت: آقای محسن رضایی حق بزرگی به گردن همه ما دارد. آقا محسن در واقع طراح عملیات های بسیار بزرگی در دوران دفاع مقدس مثل عملیات بیت المقدس، طریق القدس، ثامن الائمه، رمضان و همه عملیات های مهمی که در جنگ صورت گرفت بودند که اغلب آنها هم موفق بود.
وی خاطرنشان کرد: در همه این عملیات ها، طراحی و نقش ایشان برجسته بود. البته برخی از دوستانمان که به شهادت رسیدند در این عملیات ها نقش برجسته‌ای داشتند مثل شهید باکری و شهید باقری.
سردار سلیمانی گفت: نباید فردی که دوره طولانی  هشت سال دفاع مقدس رمز موفقیت های ما بوده است، [نمی‌خواهم بگویم مورد عقده‌گشایی] محور انتقادات، مورد شماتت قرار گیرد.
فرمانده سپاه قدس با تأکید بر اینکه عملیات کربلای چهار عملیات اصلی ما بود و عملیات فرعی نبود، تصریح کرد: سپاه پاسداران سالانه عملیات های زیادی انجام می داد و برای اجرای این عملیات، اقدامات مهمی انجام می‌داد.
وی ادامه داد: ما عملیات‌های مختلفی در دفاع مقدس داشتیم که ۵-۶ ماه بر روی آن کار می کردیم اما به موفقیت دست نمی‌یافتیم؛ فقط عملیات کربلای چهار دچار چنین سرنوشتی نبود. عملیات رمضان نیز دچار مشکلاتی شد و به نتایج مورد نظر دست نیافت.
سردار سلیمانی گفت: برای عملیات والفجر مقدماتی، مقدمات زیادی صورت گرفت و عملیات هم انجام شد اما به نتیجه نرسید. عملیات بدر هم جزء چنین عملیات هایی بود.
وی یادآور شد: در طول جنگ، ۵-۶ عملیات داشتیم که اقدامات زیادی بر روی آن انجام شد اما به موفقیت نرسید. در طول جنگ این اتفاقات طبیعی است.
فرمانده سپاه قدس  با بیان اینکه در طول جنگ عملیات های موفق و غیر موفق انجام شد، اظهار داشت: کربلای چهار جزء عملیات های اصلی ما بود. مثل عملیات رمضان و والفجر مقدماتی که ناموفق بودند.
سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: در فضای مجازی برخی مطرح کرده و شماتت کردند که چرا وقتی عملیات لو رفت آقای محسن رضایی دستور عملیات دادند؟ این دستور دستور شخصی نبوده است بلکه جمعی در مسئله جنگ تصمیم گیرنده بودند.
وی اظهار داشت: یک منطق نظامی وجود دارد و آن این است که در همه عملیات ها نسبتی از لو رفتگی وجود داشت. در عملیات والفجر هشت که یکی از غافلگیر کننده ترین عملیات های دفاع مقدس بود، من شب، لب رودخانه نشسته بودم وقتی غواص های ما وارد آب شدند همان زمان دشمن منور روی آب زد و به ساحل ما شلیک کرد. آیا باید عملیات را لغو می کردیم؟
سردار سلیمانی ادامه داد: در کربلای پنج، من روی دژ ایستاده بودم. نیروها آماده می شدند تا وارد آب شوند. دشمن نزدیک به ۱۰۰ کاتیوشا در خط ما شلیک کرد. آیا باید عملیات را لغو می کردیم؟
فرمانده سپاه قدس تأکید کرد: اگر در جنگ چنین تصوراتی را مبنا قرار می دادیم قادر به اجرا هیچ عملیاتی نبودیم و باید همه عملیات ها را متوقف می کردیم. بنابراین این منطق نمی تواند مانع اجرای کارهای مهمی که برای یک عملیات انجام شده بود، باشد.
وی یادآور شد: منتها وقتی که در حین عملیات کربلای چهار با مواجهه شدید دشمن روبرو شدیم. من یکی از فرماندهانی بودم که در جزیره ام الرساس عملیات کردم. شهید خرازی، آقای قربانی، شهید کاظمی و لشگرهای مهم سپاه در این جزیره عملیات کردند.
سردار سلیمانی گفت: وقتی دیدیم امکان عبور از ام الرساس وجود ندارد تصمیم گرفتیم که این عملیات متوقف شود.
فرمانده سپاه قدس اظهار داشت: آقای رضایی در بیانشان می خواستند به این نکته اشاره کنند که ما وقتی با فاصله کمتر از ۱۵ روز عملیات کربلای پنج را که پیچیده تر از کربلای چهار بود انجام دادیم و بزرگترین موفقیت را به دست آوردیم، آن وقت هم ما موافق نبودیم و بحث می کردیم.
وی تأکید کرد: بحث مفصلی محضر آقای هاشمی (رحمت الله علیه) پیرامون عملیات کربلای پنج شد. آقای هاشمی اصرار داشتند که عملیات کربلای ۵ صورت گیرد. تصور این بود که با توجه به چسبندگی که بین زمین عملیات کربلای چهار و کربلای پنج وجود داشت، دشمن در زمین عملیات کربلای پنج نیز هوشیار است.
سردار سلیمانی تصریح کرد: به همین دلیل بسیاری از فرماندهان مخالف این عملیات بودند اما فرماندهی جنگ اصرار داشت که این عملیات انجام شود و این اصرار درست بود و دشمن در کربلای پنج غافلگیر شد. کربلای چهار عملیات فرعی ما نبود اما بعد از اینکه ما عملیات کربلای پنج را شروع کردیم و پیروزی بزرگی به دست آوردیم و توانستیم از کانال ماهی عبور کنیم و خود را به بصره برسانیم، دشمن به این جمع بندی رسید که کربلای چهار، عملیات فرعی ما بوده است.
فرمانده سپاه قدس تأکید کرد: با توجه به سرعتی که ما در اجرای عملیات کربلای پنج به خرج دادیم این تصور در دشمن به وجود آمد که کربلای چهار عملیات فرعی ما بوده و عملیات کربلای پنج، عملیات اصلی بوده است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا می توانیم در مورد جنگ سوالاتی را مطرح کنیم یا خیر؟ خاطرنشان کرد: جنگ به اندازه کافی منطق برای دفاع از خود دارد که می تواند هر ذهنی را اگر در آن آگاهی لازم وجود دارد، روشن کند. فکر نمی کنم با توجه به فرماندهی مقتدر جنگ، معنویت و ملیتی که در جنگ وجود داشت بتوان به آن ایرادی گرفت.
سردار سلیمانی با تاکید بر اینکه جنگ ما بی نظیرترین جنگ بوده و من همه جهادها را دیدم و هیچ جهادی به پاکی جهاد ما نیست، گفت: دفاع مقدس به اندازه کافی منطق دارد.
وی در مورد پرسش‌هایی که جوانان در فضای مجازی در رابطه با جنگ دارند، اظهار کرد: نمی‌توان مبنای عملیات‌های جنگ را فرض بر لو رفتن درمقابل دشمن دانست و اگر بر این مبنا تصمیم گیری می‌کردیم هیچ عملیاتی انجام نمی‌شد و در ابهام می‌ماند.
فرمانده سپاه قدس خاطر نشان کرد: عملیات کربلای چهار عملیات اصلی بود و دشمن با اجرای عملیات کربلای پنج که ۱۵ روز بعد انجام دادیم و به پشت کانال ماهی رسیدیم تصور کرد عملیات کربلای چهار عملیات فریب بوده است.
سردار سلیمانی همچنین بیان کرد: هیچ وقت نگاه نمی‌کردیم در صحنه مقابل چه اتفاقی می‌افتد و شاید ما برخی از عملیات‌ها را مانند عملیات والفجر یک خیلی مهم نمی‌دانستیم اما وقتی مرحوم رفسنجانی گفتند به فرموده امام(ره) تهران را پس بگیرید ما انرژی بسیاری گرفتیم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب