به گزارش بجستان نیوز؛ به نقل از صبح توس، قربان میرزایی شب گذشته در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با حضور معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار کرد: بدین منظور امروز در حوزه توسعه استارت آپ ها و شرکت های فناوری قدم های خوبی برداشته شده است.

سرپرست استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به ظرفیت قابل توجه علمی جوانان نخبه در این حوزه ها نیاز است بستر لازم برای تقویت و توسعه این توان و دانش ایجاد شود که در این راستا ایجاد شهرک علم و فناوری  در دست پیگیری است و فضای مورد نظر فراهم شده و مکاتبات لازم هم با تهران انجام شده است.
وی عنوان کرد : موافقت وزیر راه و شهرسازی برای ایجاد این شهرک اخذ شده و امید است با همراهی و همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری این شهرک سریعتر ایجاد و راه اندازی شود .
میرزایی افزود : توان علمی و دانشی جوانان در این مجموعه تجمیع و تقویت شده و زمینه ای برای توسعه کارآفرینی و اشتغال جوانان دانش آموخته این حوزه می باشد.
سرپرست استانداری خراسان رضوی شکل گیری و راه اندازی شبکه جامع دانشگاه ها و مراکز علمی و فناوری استان را از جمله اقدامات برای بهره گیری از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان ، حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی در بخش های مختلف عنوان کرد.
وی اظهار کرد : کارگروه شرکت های دانش بنیان هم زیر گروه ستاد تسهیل و رفع مشکلات واحدهای تولیدی شکل گرفته تا از ظرفیت های ستاد تسهیل برای حل مشکلات شرکت های دانش بنیان بهره گیریم.
سرپرست استانداری خراسان رضوی همچنین انجمن شرکت های دانش بنیان در حال راه اندازی است و امید است با شکل گیری آن قدم های موثرتری در راستای توسعه این توانمندی ها و حمایت از جوانان نخبه برداشته شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون ۴۸ درصد افراد جویای کار استان را جوانان تحصیل کرده تشکیل می دهند ، بر تلاش گسترده تر در این حوزه تاکید و عنوان کرد: در سال گذشته ۱۲۴ هزار اشتغال در استان ایجاد شد که نرخ بیکاری استان را به ۱۱٫۴ درصد کاهش داد .
میرزایی افزود : طی هشت ماهه امسال هم هدفگذاری استان برای ایجاد ۱۱۰ هزار اشتغال در سال ۹۷ محقق شد اما در کنار آن ریزش هایی در حوزه اشتغال موجود داشتیم .
سرپرست استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: هم اکنون تمرکز ما بر حفظ اشتغال موجود است ضمن آنکه با توجه به تسهیلات و منابع اختصاصی ، اشتغال های جدید هم پیگیری می شود.
وی ادامه داد: توسعه صادرات از جمله محورهای حمایت از اشتغال و تولید موجود است که در هشت ماهه امسال یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا از استان صادر شده که نسبت به سال گذشته رشد ۴۰ درصدی دارد.
سرپرست استانداری خراسان رضوی گفت : همچنین حجم واردات استان در این مدت ۱۷۰ هزار تن به ارزش ۲۳۱ میلیون دلار بوده که از نظر ارزشی معادل سال قبل است .
وی ادامه داد: ضمن آنکه حوزه فناوری و شرکت های دانش بنیان در صورت حمایت و تقویت ظرفیت قابل توجهی در استان دارند که می تواند در رونق اقتصاد استان و حوزه صادرات نقش مهمی را ایفا نماید و تلاش ها بر این امر می باشد.

انتهای پیام/