امروز چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶
۲۲:۱۹:۰۹ - یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
راهبرد جدید داعش برای ضربه زدن به منافع کشورهای غربی
یکی از موضوعاتی که از آغاز شکل‌گیری و سپس پیشروی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه مطرح شده، این است که تهدیدات این گروه تنها به منطقه محدود نمانده و خود کشورهای غربی را نیز هدف قرار خواهد داد. هم‌اکنون برخی تحلیل‌ها حکایت از آن دارد که داعش با ‌شیوه‌هایی خاص، کشورهای غربی را […]

یکی از موضوعاتی که از آغاز شکل‌گیری و سپس پیشروی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه مطرح شده، این است که تهدیدات این گروه تنها به منطقه محدود نمانده و خود کشورهای غربی را نیز هدف قرار خواهد داد. هم‌اکنون برخی تحلیل‌ها حکایت از آن دارد که داعش با ‌شیوه‌هایی خاص، کشورهای غربی را از درون ‌تهدید می‌کند.

یکی از موضوعاتی که از آغاز شکل‌گیری و سپس پیشروی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه مطرح شده، این است که تهدیدات این گروه تنها به منطقه محدود نمانده و خود کشورهای غربی را نیز هدف قرار خواهد داد. هم‌اکنون برخی تحلیل‌ها حکایت از آن دارد که داعش با ‌شیوه‌هایی خاص، کشورهای غربی را از درون ‌تهدید می‌کند.

به گزارش «تابناک»، خبرگزاری «ریانووستی» در تحلیلی به بررسی تهدیدات داعش علیه کشورهای غربی پرداخته و می‌نویسد، این گروه شیوه خاص ارزان و کارآمدی ‌برای گسترش اقدامات تروریستی در کشورهای توسعه‌یافته غربی یافته که شامل یافتن «گرگ‌های تنها» (افراد دارای تمایلات افراط گرایانه، اما تنها و سازمان نیافته) و استفاده از آن‌ها برای انجام اقدامات تروریستی در کشورهایی چون کانادا، فرانسه، آمریکا و استرالیاست.

داعش در راستای پیشبرد ادعای خود مبنی بر تشکیل یک خلافت اسلامی جهانی، کشتن افرادی که آن‌ها را «کافر» می‌خواند، در دستور کار خود آورده است. این کفار، شامل شهروندان کشورهایی هستند که به ائتلاف بین المللی ضد داعش پیوسته‌اند.

العدنانی‌ از رهبران داعش مدتی پیش در این زمینه گفته بود: «اگر شما می‌توانید یک آمریکایی، اروپایی، استرالیایی یا کانادایی کافر و یا هر کافر دیگری از کشورهایی که دست به جنگ زده‌اند را بکشید، از جمله کشورهایی که علیه «دولت اسلامی» وارد ائتلاف شده‌اند، پس به خدا توکل کنید و به هر شکل و شیوه‌ای که ممکن است او را بکشید».

وی می‌افزاید: «منتظر توصیه یا فتوای‌ کسی نباشید. کافر را چه غیرنظامی باشد و چه نظامی بکشید، زیرا هر دو‌ آن‌ها یکسانند؛ هر دو کافر هستند».

حامیان افراط گرایی به سرعت به این گونه درخواست‌های داعش پاسخ مثبت داده و اکنون این گروه افرادی را در کشورهای مختلف دارد که آماده کشتن هستند.‌‌ همان گونه که در رخدادهای اتاوا و مونترآل دیده شد، تاکتیک جدید داعش کارساز افتاده است.

در این میان، بسیاری از مردم در آمریکا و دیگر کشورهای غربی به این نتیجه رسیده‌اند که برای محافظت از امنیتشان باید خود را مسلح‌ کنند.

اکنون ما شاهد افزایش نگرانی عمومی در این کشور‌ها هستیم که از فعالیت‌های داعش در ماه‌های اخیر ناشی می‌شود. حمله اخیر یک مردم مسلح به پارلمان کانادا در اتاوا، حوادث اخیر رخ داده در مونترآل و همچنین گزارش مقامات استرالیایی مبنی بر کشف یک شبکه تروریستی، از جمله جدید‌ترین موارد در این زمینه است.

جذب نیرو در کشورهای توسعه یافته، نیازمند تلاش چندانی از سوی تروریست‌ها نیست. آن‌ها از طریق فیلم‌های ویدئویی، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان مدنظر خود ارتباط برقرار می‌کنند. زمینه مساعد فردی در میان برخی اشخاص، در کنار نوع ادبیات به کار گرفته شده از سوی داعش و همچنین نارضایتی گروهی از مردم از دولت‌های خود، سبب افزایش افراط گرایی شده و آن‌ها را به انجام اقدامات فردی علیه هموطنان و همشهریان خود سوق می‌دهد. به این ترتیب است که پدیده جدید «تروریسم انفرادی» شکل می‌گیرد.

اکنون‌ داعش برای پیشبرد اهداف خود به افراط‌گرایان محلی و حامیان خود در جوامع غربی روی آورده است. این افراد آمادگی دارند برای حمایت از برنامه‌های خود جهت مشکل آفرینی برای کشورهای «کافر»، به حملاتی در این کشور‌ها دست بزنند. بیشتر افراط‌گرایان که به این شکل به عضویت داعش درمی‌آیند، به شیوه پراکنده فعالیت می‌کنند و آموزش‌های مرسوم داعش و دیگر گروه‌های افراط‌گرا را نیز نگذرانده‌اند؛ هرچند این افراد غالباً اقدام به انجام حملات یا کشتن افراد مهم نمی‌کنند، ‌اقدامات خشونت‌بار آن‌ها در راستای کشاندن تروریسم به کشورهای توسعه یافته مؤثر است.

به موازات توسعه عملیات نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق و سوریه، تروریست‌ها فعالیت خود را در رسانه‌های اجتماعی افزایش می‌دهند و مخاطب خود را نیز مسلمانان ساکن غرب قرار داده‌اند؛ اما پیام آن‌ها به این مخاطبان تغییر کرده است: پیشتر‌ آن‌ها با پیام «بیایید و به جنگ بپیوندید» با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کردند، ولی اکنون ‌آن‌ها می‌گویند: «به ما حمله شده اما شما بی‌تفاوت نشسته‌اید»؛ به عبارت دیگر، آن‌ها تلاش دارند در هواداران خود نوعی احساس شرم به وجود آورده و آن‌ها را به انجام اقداماتی در کشورهای محل سکونت خود وادارند.

اسکات استوارت، تحلیلگر مؤسسه «استراتفور» در تحلیلی در این زمینه می‌گوید: «آن‌ها (تروریست‌های داعش) توانایی توسعه عملیات خود در سطح فراملی را ندارند. این گونه حملات آن‌ها را قادر می‌سازد به انتقام‌گیری از غرب مبادرت ورزند». به هر حال، این گونه اقدامات از راهبرد جدیدی حکایت دارد که داعش در مقابل کشورهای غربی در پیش گرفته و تلاش دارد از این طریق، علیه منافع آن‌ها اقدام کند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب