امروز شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
۱۳:۱۸:۲۲ - یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دولت به دنبال از بین بردن محدودیت ها با اجماع داخلی است
دولت به دنبال از بین بردن محدودیت ها با اجماع داخلی است وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به خبرنگار فنلاندی گفت: دولت به دنبال اجماع های داخلی برای از بین بردن محدودیت های اینترنتی بدون از بین رفتن ساختار اجتماع است. به گزارش صابر، به نقل از مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان […]

دولت به دنبال از بین بردن محدودیت ها با اجماع داخلی است
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به خبرنگار فنلاندی گفت: دولت به دنبال اجماع های داخلی برای از بین بردن محدودیت های اینترنتی بدون از بین رفتن ساختار اجتماع است.

به گزارش صابر، به نقل از مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با اركي تيوميويا وزیر امور خارجه فنلاند که صبح امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر امور خارجه فنلاند در ایران گفت: روابط ایران و فنلاند نزدیک به یک قرن تاریخ دارد و دو کشور دارای گفتگوهای مثبت و خوبی در طول سال های گذشته بوده اند.

وی ادامه داد: روابط اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی دو کشور قابل توجه بوده است و در طول سال گذشته روابط توسعه پیدا کرده و شاهد ملاقات های سیاسی دو کشور بوده ایم.

ظریف افزود: اکنون همه خوشحالیم که وزیر امور خارجه فنلاند در تهران هستند و ما در دیدار مشترک مسائل دو جانبه، همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، پارلمانی و همچنین نقش بخش خصوصی در روابط دو جانبه را مورد توجه قرار دادیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه موضوعات منطقه ای نیز مورد توجه طرفین قرار گرفت، تصریح کرد: خطر افراط، خشونت و تروریسم تنها در منطقه نخواهد بود و فراتر از آن کشورهای مختلف را در بر می گیرد و می تواند جوامع مختلف از آسیا تا آمریکا را تهدید کند.

وی همچنین بیان کرد: موضوع هسته ای و روش رسیدن به راه حل قابل قبول از موضوعاتی بود که درباره آن تبادل نظر کردیم. موضوعات بین المللی و خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای نیز از مسائل دیگر بود و بخش های مختلف گفتگو را در ملاقات با رئیس جمهور و بر سر میز ناهار ادامه خواهیم داد.

ظریف گفت: در شرایط کنونی بین المللی ضرورت گفتگوها بیش از هر زمان دیگری باید مورد توجه باشد و نیاز به راه حل مشترک برای معضلاتی که جنبه جهانی دارد و یا می تواند پیدا کند، وجود دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار فنلاندی در این باره که چه نوع توافقی مورد رضایت ایران است، بیان کرد: ما متعهد به برنامه اقدام مشترک ژنو هستیم و به دنبال یک راه حل جامع که بر اساس برنامه اقدام مشترک دارای دو ویژگی است.

وی ادامه داد: صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران یک ویژگی توافق ژنو است و از بین بردن تمام تحریم ها علیه ایران ویژگی دیگری این توافق که این دو هدف برای دستیابی به راه حل جامع، راهنمای ما است و خطوط قرمز ما برای مذاکرات.

ظریف گفت: اقدامات خودسرانه باید از بین برود. ما می خواهیم شفافیت داشته باشیم و امیدواریم طرف مقابل نیز به دنبال روش های عملی باشد. سلاح های هسته ای نقشی در تامین امنیت ایران ندارند و مقام معظم رهبری و رئیس جمهور ایران مشخصا اعلام کرده اند که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مشکلی با اقدامات شفاف ساز نداریم، بیان کرد: افراد باید مواضع خودسرانه نگیرند و این موضوع ارتباطی به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران ندارد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فنلاندی درباره محدودیت اینترنت در ایران و اقدامات دولت در این زمینه توضیح داد: ما مشخص کرده ایم که ایران یک جامعه کثرت‌گرا است که دیدگاه های مختلفی در آن رواج دارد.

ظریف با اشاره به اینکه از دولت ایران به عنوان یک دولت دموکراتیک خواسته شده که به نگرانی ها پاسخ دهد، اظهار داشت: ما باید به دیدگاه های بخش مختلف جامعه پاسخ دهیم که دولت مسئولیت دسترسی به اینترنت و محیط امن برای نسل جوان را فراهم کند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به دنبال اجماع های داخلی هستیم که محدودیت ها بدون از بین بردن ساختار اجتماع، از بین برود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات متقابلی که ایران در برابر تحریم های آمریکا انجام خواهد داد، تاکید کرد: همانطور که بارها گفته ایم، تحریم ها بیشتر برای راضی کردن گروه های فشار است که با هرگونه توافق مخالفند و در بعضی از موارد با استفاده از ملاحظات فنی در ریزه‌کاری‌ها تلاش می‌شود تحریم ها را توجیه کنند.

ظریف تاکید کرد: اگر قرار باشد از ریزه کاری های فنی استفاده شود، ایران نیز این توان را دارد که از ریزه کاری های توافق ژنو برای اقداماتی که خوشایند طرف مقابل نیست، استفاده کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: دیدگاه های مختلفی در ایران است، اما هیچ گروه فشاری وجود ندارد که نخواهد به راه حل برسیم بخاطر اینکه ایران به دنبال جنگ طلبی در منطقه نیست و مردم ایران به دنبال درگیری و سلاح هسته ای نیستند.

ظریف تاکید کرد: به هر حال این امکان وجود دارد که با توجه به امکانات فنی اقداماتی را انجام دهیم که خوشایند طرف مقابل نباشد. تا به حال خویشتنداری کرده ایم، اما اگر ضرورت ایجاب کند، این اقدامات را انجام خواهیم داد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب