امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
19:33:57 - پنج‌شنبه 31 اکتبر 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس جهاد کشاورزی
خرید توافقی انار در هفته آینده
پیگیری ها درخصوص خرید توافقی با هماهنگی مدیریت سازمان تعاون روستایی استان انجام شده که تا این تاریخ اتحادیه های شمیرانات ری، گلستان و سیستان و بلوچستان برای خرید بین ۵۰ تا ۱۰۰ تن اعلام آمادگی کرده اند که در هفته آینده وارد شهرستان میشوند. کشاورزان برای فروش توافقی محصول خود جهت ثبت نام به اتحادیه تعاون روستایی مراجعه نمایند.

به گزارش بجستان نیوز؛ ظهر امروز شجعی رئیس جهاد کشاورزی بجستان در دیدار با خبرنگاران به ارائه گزارش در خصوص محصول انار وفعالیت های انجام شده در جهت فروش این محصول وحمایت از کشاورزان پرداخت. شهرستان بجستان دارای حدود هشت هزار هکتار سطح زیر کشت زراعی و باغی است که آب موردنیاز آن از ۴۸۰ رشته قنات و ۲۴۴ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق تامین می شود.

شجعی افزود: یکی از محصولات استراتژیک منطقه انار است که بخاطر طعم ملس واثرات درمانی آن این محصول را از سایر انارهای کشور متمایز کرده و مشتریان زیادی از نقاط مختلف کشور و همچنین کشورهای مختلف دنیا را به خود جذب کرده است. عمده ارقام این محصول شامل بجستانی، شیشه پک، ملس ساوه، پیش رس و خمبی است.

رئیس جهاد کشاورزی در ادامه اظهار کرد: سطح زیر کشت انار شهرستان حدود هزار هکتار است که تقریبا تمام آن بارور می باشد ولی به دلیل کف برشدن درختان براثر سرمازدگی سال ۹۵ هنوز به عملکرد اقتصادی نرسیده است. پیش بینی ها حاکی از میانگین عملکرد ۱۰تا ۱۵ تن درهکتار است که عملکرد امسال شهرستان بالای ۱۲ هزار تن خواهد بود که به لطف بارندگی خوب درسال زراعی گذشته و شرایط مساعد جوی ودمایی، برگزاری کلاس های آموزشی، روز مزرعه ها و انجام تغذیه مناسب در زمان تعیین شده باعث شد که انار شهرستان دارای کیفیت مناسبی باشد.

وی در خصوص صندوق حمایت از سرمایه گذاران کشاورزی شهرستان فردوس افزود: این صندوق در دهه ۸۰ تشکیل شده و یکی از خدمات آن حمایت از کشاورزان در زمان فروش محصولات است که ۴۹درصد آورده دولت و مابقی سهم مردم است. درحال حاضر بجستان بعد از مشهد دومین شهرستانی است که اقدام به تاسیس اینگونه صندوق نموده که در سال ۹۶ به تصویب رسیده اما به دلیل عدم تامین اورده توسط دولت این صندوق تشکیل نشده است.

شجعی در خصوص اقدامات صورت گرفته جهت فروش انار تصریح کرد: پیگیری ها درخصوص خرید توافقی با هماهنگی مدیریت سازمان تعاون روستایی استان انجام شده که تا این تاریخ اتحادیه های شمیرانات ری، گلستان و سیستان و بلوچستان برای خرید بین ۵۰ تا ۱۰۰ تن اعلام آمادگی کرده اند که در هفته آینده وارد شهرستان میشوند. کشاورزان برای فروش توافقی محصول خود جهت ثبت نام به اتحادیه تعاون روستایی مراجعه نمایند.

وی در ادامه افزود: دوماه پیش در پی مذاکره با معاونت استانی جهادکشاورزی براساس تفاهم نامه منعقد شده ۶ نفر از باغداران عمده شهرستان را جهت احداث غرفه به مدت ده روز درضلع شرقی پارک ملت به شهرداری مشهد معرفی کردیم که متاسفانه در مرحله عقد قرارداد تنها یک نفر کار را انجام داد. همچنین عقد تفاهم نامه با فروشگاه صدا وسیما مشهد برای عرضه مستقیم انار شهرستان انجام شده که رابط نیز معرفی و کارها در حال انجام است.

رئیس جهاد کشاورزی اظهار کرد: با دونفر از صادر کنندگان انار مذاکره کرده ایم که یکی از آنها هفته آینده جهت بازدید از منطقه و خرید انار در شهرستان حضور می یابد. وجود چهار مرکز سورت بندی انار در بجستان برای ایجاد قیمت منصفانه و رسیدن سود به کشاورزان نیز یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در منطقه است.

وی درپایان در خصوص عدم تبلیغ محصولات بجستان در صدا و سیما افزود: این امر بیشتر توسط خبرنگار صدا وسیما به کمک کشاورزان پیشرو و افرادی که درامد مکفی دارند انجام میشود اما به دلیل درخواست مردم در این خصوص پیگیری می کنیم.

پایان خبر/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب