امروز سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
۱۱:۴۰:۳۴ - سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد عنوان کرد:
توقف پروژه آبخیزداری سیاه‌ کوه به دلیل عدم تخصیص اعتبار
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: عدم تخصیص اعتبار لازم از سال ۹۴ موجب توقف اجرای پروژه آبخیزداری در سیاه‌ کوه شده است.

حسین چمنی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پروژه آبخیزداری سیاه‌کوه به مساحت ۷ میلیون هکتار از پروژه‌های مهم خراسان بزرگ بوده که از ارتفاعات شهرستان بجستان آغاز و تا شهرستان نهبندان ادامه می‌یابد.

وی با بیان اینکه ۱۵ درصد این پروژه بزرگ در خراسان رضوی و بقیه در خراسان جنوبی است، ادامه داد: تا سال ۹۴ مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان اعتبار برای آن جذب شده ولی به دلیل اینکه گناباد از دو کد اعتباری کویر مرکزی و سیاه‌کوه اعتبار دریافت می‌کرد اعتبار سیاه‌کوه حذف گردید که در نتیجه این پروژه نیز در ادامه کار متوقف شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد اضافه کرد: تاکنون بند خاکی در حوزه آبخیز این پروژه در گناباد احداث شده ولی در حال پیگیری هستیم که مجدد اعتبار پروژه سیاه‌کوه احیا شود.

چمنی گفت :۲۳۰ هکتار از مناطق گناباد بیابانی است که نیاز به تثبیت شن و ماسه بادی دارد، اگر منابع طبیعی ریزگردها و توفان‌های شن را مهار نکند کشاورزی منطقه و شرایط زیستی دچار مشکل می‌شود.

وی عنوان کرد: اعتباری که تاکنون برای بحث بیابان‌زدایی به این شهرستان اختصاص یافته برای این وسعت کافی نیست؛ بنابراین به ناچار دست به دامن مردم شده‌ایم که تاکنون اقدامات خوبی نیز توسط مردم و NGO ها انجام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد افزود: امسال با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در بخش مرتع طرح کپه‌کاری با دو هدف تقویت پوشش گیاهی منطقه و نیز تقویت بنیه اقتصادی جوامع محلی در گناباد در حال انجام است.

چمنی بیان کرد: حدود ۳۰۰ هکتار نیز با حمایت مجتمع آموزش عالی گناباد و با هدف بیابان‌زدایی، مهار ریزگردها و همچنین ایجاد محیط امن برای تحصیل دانشجویان، نهال تاک که از مقاومت لازم نیز برخوردار بوده کاشته شده و نیز در یک اقدام خودجوش اهالی روستای گیسور به دلیل درک مفید بودن طرح بیابان‌زدایی حدود ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی و مرتعی را شیارزنی و با دریافت نهال از اداره منابع طبیعی اقدام به کاشت نهال و آبیاری آن کرده‌اند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: در خصوص کاشت گیاهان دارویی و مفید، گیاهان آنغوزه و باریجه نیز در منطقه کشت شده که گیاه باریجه بعد ۴ سال و گیاه آنغوزه بعد از ۵ سال به بهره‌برداری می‌رسد که در زمینه اقتصادی برای افراد محلی می‌تواند درآمدزا باشد و همچنین گیاهان دارویی دیگری بر اساس شرایط اقلیمی و سازگاری منطقه نیز کاشته می‌شود.

انتهای پیام

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب