امروز جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
20:56:52 - پنج‌شنبه 30 ژانویه 2014
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تمجید رهبر انقلاب از شهریار
تمجید رهبر انقلاب از شهریار قدس انلاین_مصطفی لعل شاطری: بی شک استاد شهریار یکی از چهره های فعال در عرصه سال های انقلاب و جنگ هشت سال تحمیلی محسوب می گردد، به نحوی که وی همواره از پشت جبهه با قلم شیرین خود به تسکین و تشجیع رزمندگان می پرداخت. به گزارش سرویس فرهنگی قدس […]

تمجید رهبر انقلاب از شهریار

قدس انلاین_مصطفی لعل شاطری: بی شک استاد شهریار یکی از چهره های فعال در عرصه سال های انقلاب و جنگ هشت سال تحمیلی محسوب می گردد، به نحوی که وی همواره از پشت جبهه با قلم شیرین خود به تسکین و تشجیع رزمندگان می پرداخت.

به گزارش سرویس فرهنگی قدس انلاین از زیباترین و رساترین شعرهای استاد شهریار در دهه پایانی عمر خود، مربوط به رزمندگان و شهدای هشت سال جنگ تحمیل شده عراق بر ایران است. وی در شیواترین واژگان، حوادث دوران جنگ را به تصویر کشیده و به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب:
تعداد شعرهایی که شهریار برای جنگ گفته، حضوری که او در مراکز مربوط به جنگ مثل کنگره های شعر جنگ پیدا کرده و مدحی که او از بسیج عمومی یا از سپاه و یا از ارتش کرده، به قدری زیاد است که اگر انسان نمی دید و نمی شنید و خودش لمس نمی کرد، به دشواری می توانست این را باور کند که مردی در حدود هشتاد سال، در مجامع شعری حضور پیدا کند و برای هر مراسم، خودش شعری بلکه شعرهایی بگوید. در حالی که از مثل او چنین توقعی هم نبود. این نشان دهنده نهایت اخلاص، صفا و بزرگواری این مرد بود.
در این باره طاهری خسروشاهی می نویسد: شهریار با خطاب قرار دادن رزمندگان اسلام، به آن ها سلامی عاشقانه می دهد و آن ها را صخره هایی صف کشیده در مقابل تانک های دشمنان می داند که با جنگجویان صدر اسلام همطراز شده اند:
شهادت؛ معراج عشق
سلام ای جنگجویان دلاور                     نهنگانی به خاک و خون شناور
سلام ای صخره های صف کشیده          به پیش تانک های کوه پیکر
صف جنگ و جهاد صدر اسلام                 صف عمار یاسر، مالک اشتر
ولی الله اعظم با شماهاست                 ملائک در رکابش یار و یاور
به قرآن وصف او (بنیان مرصوص)             صف مولا علی، سردار صفدر
سلام ای کربلای خون هویزه                 حسینت بود با یاران دیگر
هنیاًلک، که در یک طرفه العین                به طوبا می چمی و حوض کوثر
سلام ای پیرمردان مجاهد                     دل از جان کنده همپای پیمبر
نماز جمعه دشمن شکن را                    به پادارید در اقطار کشور…
بی شک اگر کهولت و فرسودگی جسمانی شهریار نبود، او همپای جوانان رشید کشور در جهاد بزرگ الهی شرکت می کرد. استاد شهریار اگرچه نتوانست خود به میدان جهاد بشتابد، اما با جهاد قلمی، همواره جهادگران توفیق یافته را ستایش می نمود، چنانکه سروده است:
جهاد در راه دین
جهاد، دولت دنیا و عزت عقباست                   هم از بزرگ ترین واجبات دین خداست
اگر جهاد نکردی نمی رسی به یقین               یقین، که ذروه ایمان و قتله تقواست
خدا حکومت دین وعده داده بود و کنون            مسلم است که موعد رسید و عهد وفاست
در این جهان نه تنها دعای ماست بلند            بلند از همه کائنات، دست دعاست
جهاد کن که از پس جنگ با جهانخواران           جهان جهنم کفر و بهشت صلح و صفاست
مقدر است که پیروزمند بازآیید                       شهید هم که اگر وصل با لقاء خداست
با تأملی اندک در گزیده ابیات انقلابی شهریار، می توان به عمق وفاداری او به انقلاب اسلامی پی برد و قطرات اشکی را که در بدرقه کاروان جهاد از چشمانش جاری می شود دید:
قافله جبهه
به فتح قله قدس و قصاص خونخواهی                       رسی به قله قاف بقیه اللهی
چو شمع صبحم و اشکی که چون ستاره صبح            به پشت قافله جبهه می کنم راهی
سهیل تافته بر کان گوهرم، لیکن                             به قهر صاعقه یاقوت کوهیم کاهی
بدین بلندی خرگاه جشن عاشق را                          کجا رسد به تو فریاد معدلت خواهی
صبور باش به کار جهاد و وقت شناس                       فریب هم مخور از شایعات افواهی

به راستی شهریار این ترک پارسی گوی ایران، غیرت و بلندهمتی را از کوه های سترگ آذربایجان آموخته بود که با همه بدعهدی های روزگار، «نصف حقوق بازنشستگی خود را ماهیانه به جبهه ها تقدیم می نمود و حتی آن قدر بلندطبع بود که چک اهدایی ریاست جمهوری را نیز برای عشق به انقلاب و امام به نام جبهه ها پشت نویسی می کند تا علاوه بر قلم خود با مال و جان خویش نیز در صحنه انقلاب حاضر باشد.»
از دیگر شعرهای تحسین برانگیز شهریار که باعق برانگیخته شدن شوق و اشتیاق جوانان وطن سروده شده، شعرهایی است که او در رابطه با بسیج و بسیجی نوشته و در اکثر اوقات در رادیو و تلویزیون قرائت کرده که با استقبال عمومی مواجه گردیده است:
بسیج
یا علی باز از خدادستی به همراه بسیج            جاودان کن در جهان این جلوه و جاه بسیج
یا علی خون حسینت کی رود از یادها               گو ببیند زینب این غوغای خونخواه بسیج
تا علمدارش گشاید بال شاهین علم                 می دهد فرمان حسینت کو بود شاه بسیج
کوردل بودند اهل کوفه و بیعت شکن                 قوم سلمان است این قوم دل آگاه بسیج
رهبر از نصر من الله داد فرمان جهاد                   تا رسد فتح قریب از نصرت الله بسیج
این سفر با فتح پایان باز می گردد سپاه             می دهد پایان به فتح گاه و بی گاه بسیج
سر به درگاه خدا می ساید این جهد و جهاد       شهریارا! تابسایی سر به درگاه بسیج

شاید در نگاه اول، شعرهای انقلابی شهریار از نظرگاه مضمون و محتوا، همپای شعرهای انقلابی بسیاری از شاعران متعهد کشور باشد که برای خدمت به اسلام و آرمان های انقلاب نوشته شده است، امام تفاوت اساسی اشعار شهریار با اشعار سایر شعرا در محبوبیت و مقبولیت ویژه این شاعر بزرگ در میان مردم ایران نهفته است؛ مردمی که همراهی استادی چون او را با انقلاب مایه خوشدلی و امیدواری می دانستند؛ کما اینکه رهبر فرزانه انقلاب در کنگره بزرگداشت شهریار به این وجهه مردمی شهریار اشاره می کنند و می گویند:
امروز شهریار در کشور ما یک چهره بسیار نورانی است. چند شب پیش تلویزیون به مناسبت هفته بسیج مراسمی را نشان می داد که شهریار در آن مراسم و در جمع بسیجیان شعر می خواند. من مطمئنم آن بخش از برنامه را هر کسی که متوجه شد تماشا کرد. من خود تصمیم داشتم بخوابم، ولی وقتی صدای شهریار را شنیدم بلند شدم رفتم و تماشا کردم، دیدم فرزندان من هم ایستاده اند و تماشا می کنند. این محبوبیت عجیبی که شهریار پیدا کرده است، به خاطر خدمات و کاری است که او برای خدا انجام داده است. شهریار قطعاً ماندنی است. او از آن دسته شعرایی است که در دوران های بعد معروف تر و بزرگ تر از دوران خود شده اند.
استاد شهریار این شاعر شگفت ادبیات ایران، در دهه پایانی عمر خویش که مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی بود، عالی ترین مضامین انسانی و عرفانی را تقدیم انقلاب کرد و واژگان دیوانش را معطر از نام و یاد رشادت های انقلاب و امام نمود. او بحق در عرصه شهادت و جهاد، ستایش بسیج و جوانان رشید اسلام و ارتش، جانبازان و نماز شهیدان محراب، وحدت کلمه و عشق به رهبر و برپاشدن حکومت عدل حضرت مهدی (عج) و وفاداری به اسلام، قلم به میدان مبارزه چرخاند و به بهترین نحو پیروزمندِ قافیه های هنر شد.

شهریار اگرچه خود شهره همه دل هاست، اما شایسته است زوایای پنهان ماده این شاعر پربهای ایران را همه مردمان کشورمان به شایستگی بسنجند و به گرانسنگی این استاد برجسته پی ببرند، چرا که به اذعان ادیب عالی قدر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای: «حضور شهریار در هر کشوری و در میان هر ملتی حضور مبارک و مفیدی است.»
هر کس که یک بار سری به گلستان پربار این ترک پارسی گوی بی نظیر بزند، به راستی محو رایحه دلکش اشعار جاودانه او خواهد شد. به راستی که خداوند شهریار را می خواست که به او توفیق داد تا هنرش متعالی شود و از برکت انقلاب اسلامی ایران، اشعار انقلابی و آسمانی اش متبرک به تحسین برانگیزترین حس وطن دوستی و اسلام خواهی باشد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب