امروز جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶
۱۶:۳۵:۲۸ - چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بخشدار مرکزی بجستان:
بروکراسی سخت اداری، مهاجرت روستاییان را تشدید می‌کند/ دامداری صنعتی در روستاهای کوچک توجیه ندارد
بخشدار مرکزی بجستان گفت: دامداری صنعتی در روستاهای کم جمعیت و مناطقی که احداث دامدار صنعتی مقدور نبوده و یا توجیه ندارد، نمیتواند از شغل دامداری حمایت کرد و از طرفی بروکراسی سخت اداری خیلی از روستاییان را از پیگیری احداث دامداری صنعتی منصرف می‌کند و روستاییان عوض ماندگاری و امیدواری، فراری می دهد و مجبور می شوند به شهر های بزرگ برای ارتزاق مهاجرت کنند.

بخشدار مرکزی بجستان در گفتگو با خبرنگار بجستان‌نیوز اظهار کرد: امروز اشتغال پایدار در روستاها حرف اول را می زند و برای اینکه روستائیان ماندگاری در روستا داشته باشند باید برای ایجاد اشتغالی پایدار تلاش نماییم  و این در حالی است که دامداری و کشاورزی مهمترین و اصلی ترین مشاغل در روستاها می باشد.

 

عباس فروغی ادامه داد: در حالی که در فصل زمستان آبهای زیادی در روستاها هدر می‌رود باید با ساخت استخرهای ذخیره آب جلوی هدر رفت آب را گرفت تا آب با ارزش که از کیفیت بسیار خوبی هم برخوردار می باشد را ذخیره نمود و در فصولی مورد نیاز استفاده کرد.

 

وی دامداری‌های سنتی و بدور از بروکراسی اداری را یکی دیگر از راههای ماندگاری و اشتغالزایی برای روستائیان برشمرد و اذعان کرد: دامداری صنعتی  در روستاهای کم جمعیت و مناطقی که احداث دامدار صنعتی مقدور نبوده و یا توجیه ندارد، نمیتواند از  شغل دامداری حمایت کرده و راه چاره روستاییان باشد. از طرفی بروکراسی سخت اداری خیلی از روستاییان را از پیگیری احداث دامداری صنعتی منصرف مینماید و  روستایی را عوض ماندگاری و امیدواری، فراری می دهد که مجبور می شوند به شهر های بزرگ برای ارتزاق مهاجرت کنند.

.

بخشدار مرکزی بجستان گفت: برای کشاورزی کارآمد با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان لازم است کارشناسان الگوی کاشت را در قالب مزرعه نمونه کشاورزی برای کشاورزان ملموس کرده تا کشاورز رغبت به تغییر کاشت داشته باشد. و با توجه به اینکه امروز انار و زعفران دو محصولی است که با آبیاری غرقابی، آبیاری می شود و هدر رفت آب زیادی دارد لازم است در این زمینه جهاد کشاورزی با نظر کارشناسان الگوهای کاشتی که با آب کم می تواند پایداری داشته و سود دهی مناسبی نیز داشته باشد را به کشاورزان معرفی کرده تا کشاورزان به سمت و سوی کاشت صحیح با آبیاری کم و بازدهی بالا روی بیاورند.

 

فروغی به ساخت و ساز روستایی پرداخت و خاطر نشان کرد: برای ساخت و سازها در روستاها باتوجه به اعتراضات گسترده روستائیان لازم است ضمن تاکید بر  ساخت خانه‌های مستحکم  و مقاوم  نسبت تسریع و تسهیل در امر بازنگری طرح های هادی و افزایش محدوده روستاها بر اساس مطالعات کارشناسی و با اولویت نظر شوراها و اهالی روستا  زمین مناسب و کافی و بر اساس نیازشان در اختیار روستائیان قرار گیرد تا با تسهیل ساخت و ساز خانه های مناسب و در خورشانی نیز داشته باشند.

 

انتهای پیام/

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب