امروز جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷
۱۲:۱۰:۳۵ - شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
درد دل انارکاران بجستانی/
انار خریدار ندارد/ مسئولان، کشاورز بجستانی را درک نمی‌کنند
انارکارن بجستان معتقدند تا به امروز کسی برای خرید انار به بجستان نیامده است و این خود زمینه ای برای سو استفاده دلالان شده است ، این در حالی است که قیمت انار درب باغ از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متغییر است ولی همین انار در بازار تهران تا بیش از۱۵۰۰۰ تومان به فروش میرسد.

کشاورزان  بجستانی که این روزها دلی پردرد دارند وامیدهایشان یکایک ازبین رفته، دیگر چیزی برای آنها نمانده، فقط منتظر هستند تا ببینند مسئولان این کشور برای احیای کشاورزی این شهرستان چه قدمی برخواهند داشت درهمین خصوص به سراغ تعدادی از این کشاورزان رفتیم ودر راستای مشکلاتشان گفت وگویی داشتیم.

 

انارکار بجستانی درگفتگو با خبرنگار بجستان‌نیوز اظهار کرد: سرمازدگی پشت سرمازدگی، طی ۱۱سال گذشته،  دو  سرمازدگی(  سالهای ۸۶ و ۹۵) زمینه شد تا خسارت خشکسالی ها ۱۸ ساله اخیر را افزایش دهد، سال ۸۶ با ورود موج سرد هوا درختان همه سرما زد و مجبور شدیم خاکبر( از روی خاک بریدن درختان) کنیم، بعد از چند سال از خاکبر کردن درختان کم کم داشت جان میگرفت تا دوباره انار  بجستان میدان بار میوه ها را از خود کند.

 

وی افزود:  دو سال پیش درختان انار سرما زد و مجدد خاکبر شد و امروز بعد از گذشت دو سال کمی از درختان به بار نشسته است و کم‌وبیش انار در بجستان دیده میشود، اما هزینه ها بالا رفته و قیمت انار مقرون به صرفه نیست  و این تاثیر در معیشت ما گذاشته است و هیچ مسئولی نیز وضعیت امروز کشاورزان بجستانی را درک نمیکند. اگر نتوانیم دربحث درآمد درکشاورزی به حد قابل قبولی برسیم بی شک از کشاورزی  و انارکاری در بجستان حذف خواهد شد.

 

انار کار دیگر بجستان در ابتدای سخن خود از بیمه ها انتقاد و گلایه از عدم پایبندی بیمه به تعهداتش و اذعان کرد: بیمه به تعهدات خود پایبند نیست و مبالغ ناچیزی پرداخت میکند و عملا میشود گفت؛ همان پولی که خودمان پرداخت کردیم عودت داده بابت خسارات  سرمازدگی و این کمی بی انصافی  است و عدم نظارت را میرساند چه ارگانی بر این بیمه ها نظارت دارند که امروز چنین خون کشاورزان را میمکند.

 

در روند تهیه این گزارش از انار کارن،  فهمیدیم درد بزرگتری  که این کشاورزان را آزار میدهد، عدم وجود خریدار است، باغداری به این نکته اشاره کرد و گفت: در سال جاری تاکنون مشتری انار به بجستان نیامده وچنین به نظر میرسد که میخواهند به قیمت ناچیزی خریداری کنند و بی شک زمینه ای شده است تا دلالان آستین بالا بزنند و شروع به مفت خری از کشاورزان کنند و متاسفانه جهاد کشاورزی نیز هیچ اقدام حمایتی از انارکارن نمی‌کند. کشاورز انتظار دارد دولت کمی در راستای حمایت از کشاورز قدم بردارد و همکاری و خرید توافقی محصولاتمان را داشته باشد.

 

این باغدار بر خلاف نظر برخی از کشاورزان که معتقد بودن  احداث سردخانه در بجستان مقرون به صرفه نیست خواستار احداث سردخانه در بجستان شد  و این طور خواسته خود را مطرح کرد:  به منظور ساماندهی محصولات شهرستان و جلوگیری از اسراف و اتلاف انرژی کشاورزان زحمتکش و همچنین درآمدزایی و انگیزه بیشتر کشاورزان در زمینه کاشت و برداشت محصولاتی همچون انار، از مسئولان شهرستان تقاضا داریم نسبت به تاسیس کارخانه فراوری محصولات کشاورزی و سردخانه در بجستان اقدام کنند.

 

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب