امروز شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
۲۱:۳۴:۴۲ - یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اشتراکات تأمل‌برانگیزی که میان داعش و رژیم صهیونیستی وجود دارد
به موازات اوج گیری فعالیت تروریست های تکفیری در عراق و سوریه و برآمدن گروه داعش، بحث های گوناگونی درباره رویکرد رژیم صهیونیستی نسبت به این تروریست ها و همچنین دلیل رویکرد مصالحه جویانه تکفیری ها در مقابل این رژیم مطرح شده است. اکنون یک تحلیلگر عرب در تحلیلی جالب توجه، به بررسی مشابهت های […]

به موازات اوج گیری فعالیت تروریست های تکفیری در عراق و سوریه و برآمدن گروه داعش، بحث های گوناگونی درباره رویکرد رژیم صهیونیستی نسبت به این تروریست ها و همچنین دلیل رویکرد مصالحه جویانه تکفیری ها در مقابل این رژیم مطرح شده است. اکنون یک تحلیلگر عرب در تحلیلی جالب توجه، به بررسی مشابهت های موجود میان داعش و رژیم صهیونیستی پرداخته است.
به موازات اوج گیری فعالیت تروریست های تکفیری در عراق و سوریه و برآمدن گروه داعش، بحث های گوناگونی درباره رویکرد رژیم صهیونیستی نسبت به این تروریست ها و همچنین دلیل رویکرد مصالحه جویانه تکفیری ها در مقابل این رژیم مطرح شده است. اکنون یک تحلیلگر عرب در تحلیلی جالب توجه، به بررسی مشابهت های موجود میان داعش و رژیم صهیونیستی پرداخته است.
به گزارش «تابناک»، ریتا فرج، تحلیلگر روزنامه لبنانی «السفیر» در مطلبی که به تازگی در سایت این روزنامه منتشر کرده به بررسی مشابهت های موجود میان گروه تروریستی داعش و رژیم صهیونیستی پرداخته و در ادامه، از وجود رویکرد خاصی در میان صهیونیست ها و همچنین آمریکایی ها نسبت به داعش سخن گفته است.
فرج در مطلب خود اشاره می کند که با وجود تفاوت های تاریخی، رژیم صهیونیستی و داعش در موارد متعدد و قابل توجهی دارای اشتراک هستند که محور اساسی این اشتراکات، برداشت خاص هر دو از مقوله دین و مذهب و همچنین اعمال خشونت آشکار و شدید است.
در بحث زمینه تاریخی، این تحلیلگر اشاره می کند که دوره پیش از اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی، دوره ای بود که در آن، جهان عرب مجموعه ای از بی ثباتی ها و آشفتگی ها را تجربه می کرد. به همین منوال، داعش نیز به یک باره و از عدم ظهور نکرد. فارغ از اوضاع خاص سیاسی موجود در عراق، عامل مهمی که زمینه برآمدن داعش را مهیا کرد، جنایاتی بود که پیش از آن گروه القاعده در قبال گروه های مختلف مسلمانان مرتکب می شد؛ به گونه ای که اکنون می توان داعش را نسخه افراطی تری از القاعده دانست.
از سوی دیگر، آنچه که صهیونیست ها به عنوان زمینه مذهبی اقدامات و رویکردهای خود ذکر می کنند، اسطوره ای به نام «سرزمین موعود» است که بر اساس آن، صهیونیست ها مدعی حق خود بر سرزمین های عربی می شوند و ادعا می کنند بر اساس دین، هر کس که به مخالفت با این ایده بپردازد، مورد غضب خداوند واقع خواهد شد که این سرزمین را به ابراهیم و فرزندانش وعده داده است.
این ایده سرزمین موعود، مشابه همان ایده ای است که اکنون از سوی گروه داعش به عنوان «خلافت اسلامی» مطرح می شود و سرزمین های مشخصی را شامل می شود. بنابراین، می توان گفت بنیادگرایی افراطی یهودی دقیقاً با افراط گرایی جهادی سلفی انطباق پیدا می کند. معتقدین به هر دو این ایده ها نیز به حق خود برای پاکسازی قومی و مذهبی هر کسی که مخالفشان باشد تأکید می کنند.
پروژه توسعه طلبانه صهیونیستی، خود را به حدود و مرزهای جغرافیایی موجود محدود نکرده و ایده تشکیل پادشاهی یهودی از نیل تا فرات را مطرح می کند. به همین ترتیب، داعش نیز محدوده خلافت مدنظر خود را فراتر از مرزها قرار داده و عراق و سوریه را محدوده خود می داند.
تئودور هرتزل، نظریه پرداز صهیونیسم، در ایده های خود ضمن اشاره به تأسیس یک وطن ملی برای یهودیان، بر ضرورت مهاجرت پیروان دین یهود به سرزمین موعود تأکید می کرد. به همین ترتیب، ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش نیز خواستار مهاجرت پیروان خود به سرزمین خلافت است. در همین راستا، داعش اقدام به کشتار و آواره کردن صدها تن از مردم مناطق مدنظر خود می کند و مدعی انطباق این عمل با قوانین شریعت است. به همین منوال، صهیونیست ها نیز با استناد به مفاهیم ایدئولوژیک، قتل و غارت و آواره کردن فلسطینی ها را توجیه می کنند.
یکی دیگر از اقدامات صهیونیست ها، تلاش در راستای ارعاب و ایجاد وحشت در میان فلسطینی ها بوده است. اکنون و در شرایطی که گذشت زمان و پیشرفت فناوری، سبب ایجاد ابزارهای ارتباطی و رسانه ای جدیدی شده، تروریست های داعش نیز با استفاده از رسانه های خود و به ویژه امکانات موجود در اینترنت، تصاویر و فیلم های جنایات خود را منتشر کرده و به این ترتیب، در راستای ایجاد جو رعب و وحشت فعالیت می کنند.
علاوه بر بحث ارعاب و تهدید، داعش سعی دارد خود را بر پایه های ایدئولوژیک و دینی توجیه کرده و مدعی شکل دادن به جامعه ای است که اعضای آن بر اساس ایمان به یکدیگر متصل شده اند. به همین شکل، رژیم صهیونیستی نیز با بهره گیری از ابزارهای تبلیغاتی، مدعی است که تنها دولت دموکراتیک در منطقه ای است که دولت های عربی- اسلامی استبدادی آن را فرا گرفته اند.
با توجه به همین مشابهت هاست که فاضل الربیعی، تحلیلگر عراقی، در مقاله ای که به بررسی ملازمت های داعش با صهیونیسم پرداخته، بیان می کند که موضوع توسعه و بقای داعش، دیگر بحثی نیست که صرفاً به مبارزه دولت عراق با یک گروه تروریستی مرتبط باشد، بلکه مستقیماً با پروژه «دولت یهودی» گره خورده است. به عبارت دیگر، وجود «دولت اسلامی عراق و شام»، زمینه ای است که آمریکا و اسرائیل برای توجیه وجود یک «دولت یهودی» به آن نیاز دارند.
الربیعی همچنین به خشونت وحشیانه ای که در آغاز تشکیل رژیم اسرائیل از سوی صهیونیست ها از سوی مردم عادی اعمال می شد پرداخته و اشاره می کند که اکنون مشابه همین خشونت وحشیانه از سوی داعش علیه همه اقوام و مذاهب اعمال می شود. این تحلیلگر در ادامه به این موضوع اشاره می کند که خروج انگلیسی ها از فلسطین، شکل گیری رژیم صهیونیستی را در پی داشت و اکنون، خروج آمریکا از عراق ظهور و توسعه فعالیت داعش را در پی داشته است.
در نهایت، باید به این نکته اشاره کرد که صهیونیست ها با تفسیری که از متون مذهبی یهودی دارند، بیرون راندن همه غیر یهودیان از سرزمین های مدنظر خود را توجیه می کنند و داعش نیز با بهره گرفتن از همین ابزار، اجازه حضور هیچ مخالفی را در محدوده تحت کنترل خود نمی دهد. البته باید اشاره کرد که با وجود همه مشابهت ها، یک تفاوت عمده میان رژیم صهیونیستی و داعش وجود دارد: تجاوز صهونیست ها به فلسطین، شناسایی بین المللی آن ها به عنوان دولت اسرائیل را در پی داشت!

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
بجستان نیوز بجستان نیوز بجستان نیوز تابناك وب تابناك وب تابناك وب